0 800 307 555
0 800 307 555

«Конвертаційні депозити». Як правильно зняти валюту з банківського рахунку

Все, про що треба знати й пам'ятати

Захоплення українців «конвертаційними депозитами» (коли в банк заносиш гривню, а тобі відкривають депозит у валюті – доларах або євро, за курсом набагато нижчим від ринкового) допомогло банкам впоратися з відтоком валютних коштів.
Зміст

Однак виявилося, що далеко не всі банки успішно організували виплату валюти з клієнтських рахунків.

Finance.ua уважно вивчив, що пишуть українці, після чого поставив запитання представникам українських банків. Ось що вдалося дізнатися.

Усе, що треба знати про валюту – в нашому телеграм-каналі. А ще у нас є сторінка в Instagram.

У деяких банках, щоб отримати депозит у валюті, треба її замовити

В Укргазбанку нашому співробітнику повідомили, що замовляти валюту не обов'язково: до дати закінчення депозиту необхідна сума чекатиме на нього в касі. Таку саму інформацію озвучили і в Акордбанку.

А от у найбільшому банку України – ПриватБанку, щоб гарантовано отримати депозит саме у валюті (а не в гривні за курсом купівлі банком. – Ред.), необхідно заздалегідь оформити замовлення.

Зробити це можна прямо в інтернет-банку Приват24:

Сервіс замовлення готівки ПриватБанку на висоті: можна вибрати не тільки дату отримання, але й конкретне відділення банку у вашому населеному пункті.

Замовити валюту за 3 дні до зняття потрібно і в Таскомбанку.

Існує нижня межа суми, яку можна замовити.

Наприклад, у ПриватБанку мінімальна сума замовлення – 300 доларів США. Якщо треба отримати меншу суму, доведеться сподіватися, що вона буде в наявності у касі. Або ж – бути готовим, що касир запропонує виплатити еквівалент у гривні за курсом купівлі банку.

Крім того, далеко не в кожне відділення банку можна замовити валюту. Так, Райффайзен банк умовно поділив усю територію України на три зони:

  • зелену;
  • жовту;
  • червону.

У населених пунктах, що належать до червоної та жовтої зон (наприклад, у Запоріжжі), не можна зробити замовлення валюти. Доведеться задовольнятися наявністю валюти в касі, а отже, з поверненням можуть бути проблеми.

В одних банках можна замовити отримання валюти на дату закінчення депозиту, в інших – ні

Ще один важливий момент, який варто уточнити у своєму банку: можна отримати валюту безпосередньо в день закінчення терміну дії депозиту.

Наприклад, у Сенс Банку (колишній Альфа-банк Україна. – Ред.) замовити отримання валюти можна не раніше, ніж за 5 календарних днів. Причому на момент замовлення необхідна сума повинна перебувати на картковому або поточному рахунку.

Таким чином, у день закінчення валютного депозиту зняти його не вдасться.

До речі, ці умови є результатом «покращення»: нещодавно Сенс Банк змушував замовляти валюту за 10 робочих днів, у результаті гроші залишалися в банку ще 2 тижні після закінчення терміну дії депозиту.

А ось у Таскомбанк можна замовити валюту заздалегідь і в день закінчення депозиту прийти за нею. Головне – не забути зробити замовлення за 3 дні до кінця терміну.

У ПриватБанку також можна замовити валюту наперед: якщо зробити замовлення до 13:00, то можна навіть на завтрашній день.

Але заявка обробиться лише тоді, коли необхідна сума впаде на картку.

Проте отримати валюту відразу після закінчення терміну дії депозиту у ПриватБанку реально.

Протягом одного дня можуть виплатити не більше еквіваленту 100 тис. грн

Національний банк встановив для всіх банків щоденний ліміт на зняття коштів у іноземній валюті у розмірі 100 тис. грн. (в еквіваленті). Тобто зняти, наприклад, 3 тис. доларів за один день ви не зможете.

Що цікаво: у банків немає єдиного підходу до того, яким курсом розраховувати цей еквівалент. Тому в одному банку за день можна буде зняти 2730 доларів, в іншому – 2700, третьому – 2600 доларів.

А ось у ПриватБанку щоденний ліміт на виплату становить 2400 доларів в одні руки. Ви можете сперечатися з банком, що це набагато менше за встановлений Нацбанком ліміт, але більше, ніж 2400 за день, ПриватБанк вам не виплатить.

Тому якщо необхідна сума знаходиться в цих межах, краще заздалегідь уточнити у банку, чи зможе він видати вам її відразу.

Суми від 3 тис. доларів та вище доведеться розбивати на кілька днів. Особливо це варто пам'ятати в разі, якщо у банку необхідно робити замовлення на отримання заздалегідь.

У касі банку може не бути дрібних купюр

Банки, які купують готівку для виплат своїм клієнтам у інших банків, зазвичай мають у касі купюри по 100 доларів США. Це означає, що виплатити 2700 доларів вони можуть без проблем.

А от якщо сума на видачу становитиме, наприклад, 1460 доларів, видати всю суму повністю такий банк не зможе.

У цьому випадку клієнту запропонують або принести з собою дрібні купюри (щоб «округлити» суму видачі до 100 доларів. – Ред.), або продати все, що менше ніж 100 доларів, банку.

Клієнт, якому мають виплатити «не круглу» суму, повинен заздалегідь уточнити в банку, як щодо дрібних купюр, і прийняти рішення, як краще вчинити.

До речі, у ПриватБанку можна замовити суму лише кратну 100 доларів або 100 євро. А ось в Акордбанку, за свідченнями очевидців, проблем із виплатою дрібних сум немає.

Не забудьте вимкнути автопролонгацію депозиту

Ще один «підводний камінь», про який слід пам'ятати всім, хто має депозити в банку, – це автопролонгація депозиту, тобто можливість автоматичного продовження його на такий самий термін.

Можна все розпланувати, навіть замовити валюту в банку. А депозит візьме і продовжиться на новий термін, і доведеться чекати ще 3-4 місяці, перш ніж вдасться отримати ці гроші.

Тому опцію автопролонгації (яку деякі банки, до речі, включають за замовчуванням. – Ред.), варто відразу ж вимикати: або на етапі оформлення договору, або (якщо відразу вимкнути неможливо. – Ред.) – наступного дня після оформлення.

Не забувайте про тарифи на зняття готівки

Не у всіх банках можна вільно зняти валюту з карткового рахунку. Так, якщо у ПриватБанку з «Картки для виплат» можна знімати скільки завгодно разів, і комісії не буде, то при знятті з картки «Універсальна» комісія становитиме 1% від суми.

У ПУМБі з популярної «ВсеКарти» валюту можна зняти без додаткових витрат лише 2 рази на місяць.

При цьому сума зняття обмежена еквівалентом 500 тис. гривень, і ще треба виконати умову: сума щоденного позитивного залишку на всіх рахунках у цій валюті за попередній місяць має бути не менше 500 доларів/євро.

В іншому випадку комісія становитиме 1% від суми зняття, а якщо в касі ПУМБ знімати валюту без фізичної присутності картки, то й зовсім 1,5%.

Схожі правила діють і у Сенс Банку. Двічі на місяць можна зняти з картки готівку без комісії (це правило поширюється і на гривню, і на валюту), а якщо спробувати зняти з картки втретє за місяць, то комісія становитиме 3% від суми, щонайменше 25 гривень / 1 долар / 1 євро.

Проте на зняття депозитних коштів це не поширюється: головне правильно знімати валюту. Підказка – з видатковим ордером менеджера.

Тому перед тим як знімати валюту в тому чи іншому банку, варто уважно вивчити критерії «безкоштовності».

Якщо ви чекаєте переказу з-за кордону у валюті та плануєте його забрати теж у валюті, витрачені кілька хвилин допоможуть вам зробити правильний вибір банку для його отримання.