0 800 307 555
0 800 307 555

Ціни на відеокарти: чому так дорого і як працює ринок

Усе, що потрібно знати

Як працює ринок відеокарт, коли знизяться ціни і чи можна на цьому заробити.
Зміст

Ще більше цікавих матеріалів – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.

Як влаштований ринок відеокарт

Виробництво відеокарт — це складний та наукомісткий процес. Тому ринок відеокарт влаштований трохи інакше, ніж може здатися обивателю.

Виробники графічних процесорів (GPU)

Їх лише три, Nvidia, AMD, Intel. Цікаво, що чіпи Intel використовуються лише для так званих інтегрованих (вбудованих) відеокарт, а у виробництві дискретних (зібраних на окремій платі) відеокарт не використовується.

У будь-якій сучасній відеокарті використовуватиметься GPU від AMD або Nvidia. Обидві компанії – американські. Найбільша частка ринку у Nvidia.

Виходить, якщо розглядати лише сегмент дискретних відеокарт, то учасників лише два.

Частка ринку графічних процесорів

 

Q1-21

Q2-21

Q3-21

Q4-21

AMD

20%

17%

17%

19%

Nvidia

80%

83%

83%

81%


 

Далі — цікавіше, адже ні AMD, ні Nvidia самі не виробляють свої чіпи. Вони лише розробляють, а замовляють виробництво у інших компаній.

Виробництвом мікросхем займається дві інші компанії: тайванська TSMC та корейська Samsung. Intel тримаємо за дужками, тому що йдеться про дискретні відеокарти.

Тут знову безперечний лідер, це TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). Компанія виробляє понад половину всіх мікросхем у світі.

А якщо розглядати лише сучасні високотехнологічні процесори для відеокарт (7, 5 та 3 нанометрові технології*), то її частка становитиме 92%.

*Технологічний процес напівпровідників — що менша роздільна здатність (виражена в нанометрах), тим більше транзисторів можна розмістити на одному кристалі. І, відповідно, тим більшою буде продуктивність.

І AMD, і Nvidia виробляють свої процесори на потужностях однієї і тієї ж компанії – TSMC. Лише деякі чіпи Nvidia замовляла на заводах Samsung.

Знов дуже вузьке коло учасників. Але чому ніхто не намагається вийти на ринок, який у 2020 році оцінювався у $25 мільярдів доларів, а у 2021 вже в $52 мільярди?

Це дуже складно здійснити, адже обладнання для створення сучасних мікросхем випускає тільки одна компанія — голландська ASML.

Вартість однієї фотолітографічної машини ASML для EUV фотолітографії близько 150 мільйонів доларів, а вага понад 180 тонн. І випускають таке обладнання не тисячами та не сотнями, а кількома десятками на рік.

Цікаво, що інвестували в розробку цієї технології троє наших знайомих: Intel, Samsung, TSMC.

Це дуже тісний «клуб» із кількох високотехнологічних компаній із великими фінансовими можливостями.

Виробництвом відеокарт займається вже інша група учасників. Їх трохи більше: Asus, Gigabyte, MSI, InnoVision та інші.

Nvidia і AMD теж випускають відеокарти, але це скоріше маркетингова необхідність, адже по-справжньому зі своїми вендорами конкурувати вони не збираються.

Але головне, що потрібно знати про виробників відеокарт: переважна більшість заводів розташована у Китаї.

Тобто створенням обладнання для виробництва процесорів займається одна компанія в Голландії, розробкою графічних процесорів – дві компанії в США, виробництвом фактично одна компанія на Тайвані, а безпосередньо відеокарти роблять у Китаї. Глобальний ринок, але учасників жменька.

Чому відеокарти такі дорогі?

Проста відповідь на це питання — тому, що на відеокарти спостерігається високий попит. Притім що пропозиція поки що за ним не встигає. Попит довго був нееластичним, тобто при підвищенні цін відеокарти все одно продовжували купувати, це було все одно вигідно.

Є кілька причин, чому відеокарти коштують так дорого.

Криптовалюти

Щоб майнити криптовалюти, потрібна продуктивна відеокарта. Під час створення криптоферм використовуються сотні відеокарт. В результаті, чим вищий курс Bitcoin або Ethereum — тим більше охочих на цьому заробити.

Навіщо майнерам відеокарти?

Річ у тім, що графічні прискорювачі спочатку проектувалися для максимальної продуктивності у вирішенні величезної кількості нескладних завдань.

Сучасний графічний процесор може забезпечити продуктивність 30-40 трильйонів операцій на секунду. Це саме те, що потрібно для блокчейн обчислень.

Одні купують відеокарти, щоб майнити криптовалюти, інші скуповують відеокарти, щоб перепродати їх першим. І все це відбувалося по всьому світу протягом кількох років.

Вкладення в майнінг часто окупалися менше ніж за рік, мало в якому бізнесі можна сподіватися на таку динаміку.

#трохиреклами

Не обов'язково займатися майнінгом, щоб заробляти на криптовалюті. Ви можете бути успішним в інвестуванні.

Спонсор даного матеріалу – універсальна платформа для торгівлі криптовалютою CoinSmart. Якщо ви вирішили вкластися в криптовалют, CoinSmart – це розумний і зручний спосіб купівлі, продажу та відстеження курсів криптовалют.

CoinSmart – це канадські засновники. Канадська фірма. Канадські операції. Працюють цілодобово.

Якщо ви реєструєтесь за цим посиланням, отримуєте приємні бонуси:

  • Проходження KYC: 16 канадських доларів
  • Бонус за перший депозит: 36 канадських доларів

В яких країнах найвищий попит на майнінг

Згідно з даними Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index наприкінці 2021 року перше місце з видобутку Bitcoin посідали:

  • США – 35,4%
  • Казахстан – 18,1%
  • Росія – 11,2%
  • Канада – 9,6%
  • Ірландія – 4,7%
  • Німеччина – 4,5%
  • Малайзія – 4,6%
  • Іран – 3,1%

Китай, який раніше займав 75% ринку, вибув зі списку, оскільки майнінг і торгівля криптовалютами були заборонені восени 2021 року.

Деякі китайці переїхали до сусідніх країн (наприклад, до Казахстану), деякі почали розпродувати «залізо» (що сприяло невеликому падінню цін). Але фактично попит перерозподіляється і обвалу цін не відбулося.

Коронавірус

Кілька років загальносвітового карантину сприяли тому, що підвищився попит на комп'ютерні ігри. Вільного часу у споживачів побільшало, а сучасні ігри вимагають сучасних відеокарт.

Одночасно надійшли й нові ігрові приставки PlayStation, xBox у яких також використовуються сучасні GPU.

До того ж, виробники теж були змушені іноді відправляти своїх співробітників на карантин. Через COVID-19 було порушено ланцюжки поставок, витрати на доставку збільшилися, подорожчали й компоненти. Наприклад, ціна на мідь із весни 2020 року зросла більш ніж у 2 рази.

Глобальна кремнієва криза

Кремнієва криза — це глобальний дефіцит мікропроцесорів (не тільки GPU), який був викликаний декількома причинами:

  • Коронавірус і вимушені локдауни.
  • Торгові війни США та Китаю різко скоротили інвестиції у китайські компанії з боку американських інвесторів.
  • Посуха в Тайвані знизила темпи виробництва мікросхем, адже за годину EUV установка ASML потребує 90 тонн води для свого охолодження.
  • Дефіцит міді та кремнію на світовому ринку.
  • Випуск нових ігрових приставок XBox та Playstation (де також використовуються графічні процесори GeForce та AMD Radeon).

Отже, що сталося з 2020 до 2021 року: карантин, «хайп» на майнінгу криптовалют, фінансові проблеми у китайських виробників, посуха в Азії та виробничий дефіцит ресурсів. Усе це значно підвищило попит, притім що пропозиція не зросла.

Пропозиції на ринку

Чи можуть виробники чіпів, а за ними і виробники відеокарт відреагувати на попит і просто випускати більше відеокарт? Просто робити стільки, скільки потрібно ринку.

Можуть і навіть планують це робити… Але в далекому майбутньому.

По-перше, швидко реагувати на зміни попиту, викликаного курсами криптовалют, не зможе жодне виробництво. Нові заводи будуються довго.

По-друге, існує «горлечко пляшки» у вигляді одного виробника обладнання для створення графічних процесорів (ASML у Голландії) та двох компаній, які самі процесори виробляють (Samsung та TSMC в Азії).

По-третє, зараз виробники отримують надприбутки і ризикувати не мають наміру. Плани розширення виробництва пов'язані з розвитком технологій, а не з попитом з боку майнерів.

Bitcoin (і будь-яка інша криптовалюта) може зрости як на 50% за день, так і знецінитися. Можна, звісно, побудувати ще одну виробничу лінію, спеціально для задоволення попиту майнерів. Але де гарантія, що через кілька років відеокарти все ще будуть їм потрібні?

Плани тайванського гіганта

У червні 2021 року TSMC розпочала будівництво виробничої лінії у США вартістю $12 мільярда, для виробництва чіпів за 5-нм техпроцесом. Він повинен розпочати роботу у 2024 році.

У 2022 році стартувало будівництво двох заводів для випуску процесорів за технологією 2-нм у Тайвані. Вони мають розпочати роботу до 2025 року.

Скільки заробляють виробники GPU процесорів

Чистий прибуток Nvidia за 2021 рік склав $4,33 млрд проти на 54,6% більше, ніж у попередньому році ($2,8 у 2020). Понад 46% всього доходу компанії склали графічні процесори для відеокарт.

У другого гравця справи теж ідуть непогано. Чистий прибуток AMD у 2021 році склав $3,16 мільярда, що на 27% вище, ніж у попередньому 2020 ($2,49).

Цікаво, що вартість акцій Nvidia та AMD повторює рух графіків курсів Bitcoin та Ethereum. Звісно, завдяки майнерам.

Монополіст ASML у 2021 році показав чистий прибуток 5,88 мільярда доларів, що на 65,5% вище, ніж прибуток за попередній період.

Обсяг ринку графічних процесів у 2021 році оцінювався у 33,5 мільярда доларів, тоді як роком раніше 25,4 мільярда.

Тобто лише за рік обсяг ринку зріс на 31%. Не дивно, що за прогнозами аналітиків до 2030 року очікується зростання до 198 – 200 мільярдів доларів. Падіння попиту ніхто не очікує.

Чи впадуть ціни на відеокарти у 2022?

Ціни на відеокарти неухильно, хоч і не так швидко, як хотілося б, знижуються починаючи з літа 2021 року. Саме тоді почався обвал курсу Bitcoin, зараз курс більш-менш стабільний.

Також стабілізувалася ситуація з коронавірусом у Європі та США, люди почали повертатися в офіси, що не могло не вплинути на попит.

З початку року на ринку США (найбільшому для майнерів. – Ред.) ціни впали в середньому на 20%. Зараз роздрібні ціни все ще вищі за рекомендовані виробниками на 20-25%, але це вже не та різниця, яка була рік тому.

У березні 2021 року відеокарти продавалися за цінами, вдвічі вищими за рекомендовані.

Середні ціни на відеокарти на ринку США. Джерело:tomshardware.com

Прогноз

Більшість аналітиків сходяться на думці, що ціни продовжать падіння і надалі, але протягом усього року. Різкого падіння цін ніхто не прогнозує. Ринок нині стабільний і буде таким і далі.

До того ж не варто забувати про криптовалюти, чергова хвиля зростання цін на криптовалюти може знову підштовхнути ціни вгору. Щоправда, цей фактор дуже складно прогнозувати.

За дослідженнями Кембриджського університету, витрати електроенергії на майнінг у всьому світі все ще зростають, отже, попит на відеокарти може знову зрости.

Наприклад, на майнінг лише Bitcoin у 2021 році було витрачено 109 тераватт годин електроенергії. Це приблизно однорічне споживання Нідерландів або Аргентини.

Але все-таки, найімовірніший сценарій, це зниження цін до рекомендованих виробниками до кінця 2022 року.

Чи можна заробити на майнінгу в 2022 році?

Прибутковість майнінгу залежить від пристрою, на якому будуть проводитись обчислення. Це може бути звичайна відеокарта або спеціально зібраний пристрій Asic-майнер.

Але якщо розглядати майнінг на відеокарті в домашніх умовах, розрахунки показують, що за поточних цін на електроенергію в Україні ця витівка навряд чи принесе результат.

Онлайн калькулятори (якщо немає бажання рахувати самостійно) показують мінімальні значення в межах $2, –2,7. Нескладно підрахувати, що за такого доходу придбана зараз відеокарта не окупиться і за кілька років.

Наприклад, відеокарта Gigabyte Radeon RX 6900 XT за 57 тис. за рік безперервного майнінгу ефіру принесе своєму власнику близько 29 тис. гривень.

Можливо, в майбутньому станеться ще один, або навіть не один сплеск інтересу до майнінгу, але розраховувати на це дуже ризиковано.

Також не варто купувати відеокарту, сподіваючись її перепродати дорожче, адже з кожним днем ціни знижуються.

Незважаючи на те, що крипто ентузіасти стали величезною частиною ринку, все ж таки основне призначення відеокарт — ігри або професійні завдання на кшталт 3D графіки або відеомонтажу.

Швидше за все, саме в такій ролі й варто розглядати відеокарти в 2022 році, пік ажіотажного попиту вже пройдено.