Що таке опціони, які можливості вони вам надають, та у чому їхня відмінність від акцій
Пояснення від експерта
Інвестиційний радник Євгеній Тригубченко розповів, як використовувати опціони на свою користь. Наводимо ключові моменти з його виступу.
Опціон – це похідний фінансовий інструмент. Іншими словами – це дериватив, який походить від базового активу, наприклад, акції. Опціонний контракт – це угода між двома сторонами про купівлю або продаж активу, яка надає право в майбутньому купити чи продати актив за певною ціною.
«Важливо акцентуватися саме на праві. Бо коли ви купили опціон, ви можете його виконати або не виконати. Це ваше право, а не зобов’язання. Якщо опціон продається, то у продавця навпаки є зобов’язання. Це важливий пункт», – наголосив Тригубченко.
Також потрібно пам’ятати, що опціон – це інструмент, який має плече. Один опціонний контракт контролює 100 акцій.
Опціони часто використовують для хеджування ризиків. Хеджування – це страховка. Інший варіант – для отримання спекуляційного прибутку. З опціонами можливі надприбутки.
Купити повний запис конференції можна за цим посиланням.
Перший найважливіший момент – це експірація. Ви не можете купити опціон і тримати його 10 років, передати в спадок, як акції, тому що у контракта є певний таймінг.
Можна обрати контракт з різною дюрацією: на місяць, два чи кілька років. Але є час, і він впливає на ціноутворення цього опціону.
Інший момент, якого немає в акціях – це страйк. Тобто є контракт, у якому прописана певна ціна, по якій цей контракт виконуватиметься.
Також в акціях немає премії. Премія – це ціна за контракт.
Є call і put опціони:
- call, якщо ви маєте бажання заробити на зростанні активу;
- put, відповідно, – на падінні.
Якщо ми купуємо put, то це нам дає право продати цінний папір по певній ціні в майбутньому або ж «зашортити». Шорт (коротка позиція) – це продаж цінних паперів, валюти або товарів, якими трейдер не володіє на цю мить, тобто бере їх в борг у брокера.
Якщо ми виписуємо, по суті створюємо новий опціон – це дає нам зобов’язання купити цінний папір по певній ціні.
Це стратегія для поміркованих інвесторів. Логіка полягає в тому, що у вас є якась позиція по акціях у портфелі. Наприклад, ви збираєте портфель собі на пенсію – регулярно вкладаєте кошти в той же S&P 500. Там назбиралася вже солідна сума, і вам би не хотілося, щоб цей базовий актив просідав.
Страхування такої позиції можна виконати через купівлю put опціону на базовий актив, який є у вас у портфелі. Тут питання лише яка ціна цього put опціону, бо якщо всі очікують на падіння, страховка може бути дорогою.
Наприклад, ви за put віддали 3% свого портфеля. Це означає, що більше ви не втратите.
Характеристика цієї стратегії:
- захист інвестора від різкого падіння;
- часто цією стратегією користуватися не рекомендовано, бо це дорого;
- добре працює для акцій з низькою волатильністю.
Приклад використання:
Інвестор вирішив купити 100 акцій XYZ за 20 дол. за акцію та 1 put опціон на акцію XYZ зі страйком 17,50 дол. за 0,50 дол. (100 акцій x 0,50 дол = 50 дол.).
За допомогою цієї комбінації він придбав акційну позицію вартістю 20 дол. за акцію, але також придбав і форму страхування, щоб захистити себе в разі, якщо акції впадуть нижче 17,50 дол. до закінчення терміну опціону.
Отже, скажімо, ціна акцій несподівано впала до 15 дол. за акцію. Втрата трейдера в розмірі 5 дол. на акцію може бути частково компенсована прибутком від put опціону у розмірі 2,50 дол.
Тут можна спекулювати так само як на акціях, але волатильність, яку дають опціони – набагато більша, ніж акції.
Коли базовий актив рухається на 5-10%, водночас контракт опціону може рухатися на 100%, 200%, 1000%. Тобто заробляти потрібно якраз на цій волатильності.
Приклад використання:
У інвестора-спекулянта Максима фактично немає акцій Ford, але він передбачив їхнє майбутнє зниження і вирішив на цьому заробити.
Він купив put зі страйком 14 дол., коли ринкова ціна була 14,2 дол. Через кілька тижнів прогноз виправдався – акція торгується за 12 дол. Тобто її вартість знизилася на 14%, але Максим заробить на цьому значно більше. 40-60%, а може й понад 100% – залежить від терміну контракту, який він вибрав.
Наприклад, ми вирішуємо купити, якусь акцію, але не хочемо потрапити в історію, коли сьогодні купив, а завтра акція пішла далі в мінус. Є варіант продати put опціон на такий актив.
Для початку потрібно визначитися з ціною, за якою ми були б готові його придбати.
Наприклад, SPY торгується на рівні 425 дол. Інвестор не вірить, що протягом наступного місяця ціна впаде нижче, ніж 410 дол. Мати у своєму портфелі SPY за ціною 410 дол. інвестор був би не проти.
Інвестор може продати put опціон зі страйком 410 дол. на цей папір. Той, хто купить цей опціон заплатить інвестору премію 3,45 дол. за акцію. Тобто на 100 акцій – це 345 дол.
Якщо ціна SPY залишиться вищою, ніж 410 дол. протягом наступного місяця, інвестор залишає собі премію, адже опціон за таких умов не виконуватиметься.
Якщо він впаде нижче, ніж 410 дол., продавець опціону зобов’язаний купувати акцію за ціною страйку. Найгірший варіант, якщо акція впаде до нуля.
Незалежно від того, наскільки впали акції, продавець put опціону несе відповідальність за придбання акцій за ціною страйку в 410 дол., тобто він стикається з теоретичним ризиком у 410 дол. за акцію або 41 тис. дол. за контракт (410 дол. на 100 акцій), якщо базова акція падає до нуля.
Для put-райтера максимальний прибуток обмежується зібраною премією, тоді як максимальний збиток відбувся б, якби ціна базової акції впала до нуля. Отже, профілі прибутку/збитку для покупця і продавця put опціону є діаметрально протилежними.