Списання боргів в Україні

Наскільки це законно і чи реально анулювати заборгованість

Спогади про прострочену заборгованість явно ні у кого не викличуть позитивних емоцій: вічно надзвонюють кредитори, проблеми з грошима, постійний поспіх, спроби перепозичити потрібну суму. Багато хто намагається виправити ситуацію, оформивши новий кредит в іншій інстанції, але це лише погіршує становище – розрахуватися потрібно буде вже не з одним, а з двома або більше кредиторами. Як бути?
Зміст

На сьогоднішній день існують законні і цілком реальні способи списання боргів, чи то прострочений за сплатою штраф, чи то рахунок за комунальні послуги, чи то кредит в банку. Розбиралися, як можна анулювати заборгованість легально.

Про те, як не влізати в борги, ми розповідаємо в нашому телеграм-каналі. Не забудьте підписатися.

Способи анулювання боргу

Уявімо ситуацію: ви не в змозі оплатити якийсь борг, грошей на це просто не вистачає навіть після перегляду своїх витрат. Існує кілька варіантів вирішення проблеми:

  • Страхування. При підписанні договору позичальник часто оформляє страховий поліс, який захищає або його життя, здоров'я, або працездатність, або його майно, видане в заставу – наприклад, квартиру або машину. Отримання виплати від СК допоможе розрахуватися з банком або МФО.
  • Визнання банкрутства. Якщо позичальник не володіє рухомим або нерухомим майном, а також капіталом або заощадженнями, він може звернутися до суду для запуску процедури банкрутства і списання боргів.
  • Недієздатність або інвалідність. Люди, які отримали травми або інвалідність, в результаті яких вони втратили можливість заробляти, також можуть претендувати на ануляцію боргу.
  • Закінчення строку давності боргу. Якщо громадянин не платить за кредитом понад три роки, такий борг цілком законно можна списати після закінченню строку його давності.
  • Ліквідація юридичної особи. Якщо ви брали кредит не на себе як на фізичну особу, а на свою компанію, тобто юридичну особу, закриття такої компанії позбавить вас усіх боргів.
  • Смерть позичальника. Ануляція боргів відбувається і через смерть людини, чого, звісно, вам не бажаємо зазнати.

Розберемо кожен варіант докладніше.

Страхування

Часто, особливо якщо йдеться про великі суми, кредитори вимагають від позичальника оформлення страхового поліса на своє життя або здоров'я, або на майно, що купується. Наприклад, купуючи новий автомобіль в кредит, вам потрібно буде на нього оформити поліс каско.

Так, виплати за такою страховкою будуть аж ніяк не дешевими, але в разі форс-мажорів поліс може позбавити вас безлічі проблем.

Якщо поліс активний, отримати виплату, яка дозволить розрахуватися з кредиторами, можливо за таких обставин:

  • Втрата роботи або працездатності – звільнення, скорочення, травма, захворювання або інша причина, через яку ви фізично або морально не можете заробляти гроші і працювати.
  • Повне або часткове знищення майна – псування або шкода майну в результаті стихійних лих, техногенного впливу, крадіжки або злому і т. д.;
  • Отримання інвалідності, погіршення стану здоров'я або смерть страхувальника або третіх осіб, зазначених у договорі.

Якщо з вами щось сталося, звертайтеся в свою страхову компанію і домагайтеся отримання виплати за страховкою.

Зверніть увагу, що подібні страхові випадки прописуються в договорі. Критично важливо, щоб те, що трапилося з вами, підпадало під критерій страхового випадку.

Страхові компанії, буває, відмовляються платити за рахунками. Якщо з вами таке сталося, можете звернутися до суду. Допомогти з підготовкою позовної заяви вам можуть в центрах безоплатної правової допомоги.

Банкрутство

З жовтня 2019 року визнати себе банкрутом може не тільки юридична, а й фізична особа.

Здійснити процедуру може будь-яка людина, незалежно від соціального статусу або матеріального становища. Щоправда, суд може зобов'язати громадян, які володіють рухомим або нерухомим майном, будь-якими цінностями, продати їх, щоб покрити борг хоча б частково.

Банкрутство – статус, що присвоюється виключно в судовому порядку, а значить, варто бути готовим до судових витрат і гонорарів адвокатам.

Крім того, успішне визнання громадянина банкрутом не завжди стає причиною для повної ануляції боргів: суд просто може дати людині відстрочку за платежами або списати відсотки, але тіло кредиту або боргу, чи то штрафи, чи то рахунки за комунальні послуги, оплатити все ж таки доведеться.

Процедура складна і тривала, а тому підходить не всім. Зверніться до юристів, щоб уточнити всі деталі і дізнатися шанси на списання боргів у вашому конкретному випадку.

Недієздатність або інвалідність

Насамперед варто документально підтвердити факт отримання вами інвалідності 1 або 2 групи, або факт вашої недієздатності. Для цього варто звернутися до сімейного лікаря.

Після отримання всіх необхідних документів звертайтеся до суду, оскаржуючи борг, вимагайте його списання. Але будьте готові, що суддя за підсумком справи може винести як позитивне рішення, повністю анулювавши заборгованість, так і, навпаки, негативне, не знімаючи з вас відповідальності за виплату боргу.

Закінчення строку давності боргу

Згідно з Цивільним кодексом, загальний строк позовної давності становить 3 роки. Це період, протягом якого людина або організація може звернутися до суду для захисту своїх прав.

Списанню після закінчення строку давності підлягають ті борги, відсотки і штрафи, за якими не здійснювалися платежі протягом трьох або більше років. Тобто анулювати можна буде лише ту заборгованість, за якою ви, і це важливо, не платите ні копійки вже 3 роки.

Для цього знову доведеться звертатися до суду.

Також важливо, щоб ви не підписували документи про збільшення строку позовної давності або про неможливість списання боргу після закінчення строку його давності. В іншому разі такий договір, підписаний особисто вами, повністю анулює можливість списання боргу подібним чином.

Смерть позичальника

Згідно із законом, спадкоємці отримують не тільки майно померлого, а й зобов'язання, зокрема борги. Не виплачувати їх можна, не вступаючи в спадок. Важливо, що заборгованість погашається тільки в межах вартості успадкованого майна, ніхто не може вимагати від вас «доплатити» зі своєї кишені.

Крім того, вимоги банку про погашення боргу обмежені за строками:

  • 6 місяців з дня, коли банк дізнався про смерть позичальника;
  • протягом року з моменту закінчення терміну кредитування або дії кредитної картки.

Також рідні та близькі померлого можуть звернутися до суду, щоб домогтися анулювання заборгованості або списання штрафів і комісій за користування кредитними грошима.

Ліквідація юридичної особи

Спосіб підходить тим, хто оформляв кредит або має заборгованість на ім'я юридичної особи. Ліквідація компанії дозволить списати всі борги.

Закриття підприємства можливе через процедуру банкрутства. Якщо компанія володіє майном, воно буде розпродано. Виручені гроші підуть на оплату податкової заборгованості, заборгованості перед співробітниками, на відшкодування збитку і лише в останню чергу – на оплату боргу.

Здебільшого після розподілу коштів борги, що залишилися, автоматично списуються.

Висновок

Борги – аж ніяк не приємна штука, але законно позбутися їх цілком реально. У більшості описаних способів не обійтися без суду, тому готуйтеся, що справа може затягнутися.

Якщо ви зарекомендували себе відповідальним позичальником і раптом опинилися в ситуації, коли вам нічим платити за кредитом, замість того, щоб накопичувати заборгованість, буде простіше домовитися з банком або фінансовою компанією про реструктуризацію боргу або кредитні канікули.

Ви повинні розуміти, що позикові гроші ніхто вам не подарує. Тому, оформляючи кредит, особливо на велику суму, завжди прораховуйте ризики. Якщо шанс втрати платоспроможності великий, від кредиту краще відмовитися.