Як купити ОВДП через Приват24

«Приват» запустив купівлю-продаж ОВДП через інтернет-банк і в 10 разів знизив мінімальну суму таких угод

Донедавна купити ОВДП в ПриватБанку могли лише ті, зто має мільйон гривень. Послуга була, скажімо так, «не для всіх», і надавалася тільки в VIP-відділеннях. У банку вирішили це виправити і зробили її доступнішою. Поріг входу в таку інвестицію зменшили в 10 разів - до 100 000 гривень, і дали можливість клієнтам купувати папери в інтернет-банку. Нова опція з'явилася в Приват24 20 березня 2020 року. Ми розбиралися, як вона працює.
Зміст
Що таке ОВДП

Облігації внутрішньої державної позики – боргові цінні папери, які держава в особі Міністерства фінансів випускає для того, щоб залучити гроші інвесторів. Їх покупці (як юридичні, так і фізичні особи) з часом отримують назад їх номінальну вартість і гарантований інвестиційний дохід.

ОВДП – досить цікавий інструмент вкладення вільних коштів. Він має масу плюсів і один великий недолік – високий поріг входу. І хоча законодавчо мінімальна сума для вкладень в ОВДП ніде не вказана, більшість банків та інвесткомпаній, які ними торгують, її встановлюють. Зазвичай це 1 мільйон гривень. Це пов'язано з комісіями, які супроводжують такі угоди і з'їдають чималу частину доходу. Тобто, щоб інвестиції були вигідними, вони повинні бути великими.

Донедавна так було і в «Приваті». ОВДП продавалися фізособам на суму від 1 мільйона гривень (або $40 000) і оформити послугу можна було лише в VIP-відділеннях. Але з 20 березня 2020 року в Приват24 з'явилася нова опція, завдяки якій ОВДП можна купити на значно скромніші 100 000 гривень і зробити це, не виходячи з дому. Ось як це робиться.

Як купити ОВДП в Приват24

Щоб купити ОВДП в Приват24, потрібно в меню «Всі послуги» вибрати пункт «Цінні папери» (з позначкою «new»):

Далі вибираємо пункт «Купити цінні папери» і потім валюту ОВДП. Папери доступні в трьох валютах: гривня, долари і євро. ПриватБанк пропонує до покупки облігації з заздалегідь купленого ним портфелю.

Найбільший вибір паперів пропонується, природно, в національній валюті.

Візьмемо для прикладу випуск ОВДП UA4000198873 з датою погашення 19.08.2020 р. Вибравши його, натискаємо «Купити».

Далі система запросить дані про деталі угоди. Потрібно вибрати картку, з якої вона буде оплачена, картки, з яких будуть списані комісії (згідно з тарифами банку) і на які потім буде виплачений купонний (процентний) дохід. Ну і, звісно, вказати обсяг покупки в штуках паперів. Система автоматично підрахує суму угоди, і якщо вона буде менше 100 000 гривень, то сама запропонує ту їх кількість, яка дозволить подолати мінімальний поріг.

Заповнивши всі потрібні поля, залишається натиснути «Продовжити». Потрібна сума буде списана з зазначених карток, а куплені папери відобразяться в портфелі клієнта.

Варто зазначити, що в рамках мінімальної суми можна купити папери тільки одного випуску. Тобто взяти, наприклад, на 50 000 гривневих паперів і на стільки ж валютних не вдасться.

Комісії

Комісії, про які банк попереджає на останньому етапі оформлення угоди, складаються з плати за:

1. Відкриття рахунку в цінних паперах c використанням електронних документів – 300 гривень. Відкриття рахунку з використанням паперових документів обійдеться на 200 гривень дорожче.

2. За обслуговування рахунку в цінних паперах – 50 гривень на місяць. Ці гроші будуть зніматися доти, доки на рахунку є цінні папери.

3. За зарахування паперів на рахунок – 200 гривень.

4. За виплату купонного доходу – 100 гривень.

5. За зарахування коштів від погашення цінних паперів – 150 гривень.

Прибутковість

Прибутковість ОВДП, випущених в національній валюті, сьогодні становить 9-11%. Це менше, ніж поточні ставки за гривневими депозитами (10-14%). Але на користь облігацій грає те, що дохід по них, на відміну від банківських вкладів, не обкладається 18% податку – з нього стягується лише 1,5% військового збору. Крім того, повернення всіх 100% вкладень в ці папери гарантується державою. Те саме стосується і ОВДП у валюті, купонний дохід за якими можна порівняти з депозитними ставками: 2,7-3,25% в доларах США і 1-2% в євро.