Чи можуть вас звільнити від кредиту?

Чому ці об’яви у транспорті та соціальних мережах – афери

Усі, хто взяв кредит, стикаються з тим, що його треба віддавати. І часто віддавати його або нічим, або не хочеться. Тому позичальник шукає варіанти, як позбутися кредиту.
Зміст

Не будемо говорити про моральність чи аморальність таких дій – залишимо предмет цієї дискусії для інших, зосередимося на питанні самої можливості списати кредит та не віддавати позичені гроші.

В принципі, таке можливо. Але – виключно на законодавчих підставах. Це складний і досить дорогий з точки зору послуг кваліфікованої юридичної допомоги шлях, і більшості споживачів мікрокредитів – а саме вони найчастіше не задумуються про те, що позичене рано чи пізно треба віддавати – він не підходить.

Водночас майже кожен з нас частенько бачить об’яви у дусі «Зможу звільнити вас від кредиту». То де правда? Розповість Finance.ua.

Усе, що треба знати про кредити, – в нашому телеграм-каналі. Також у нас є сторінка в Instagram.

Витерти кредитну історію із баз даних

Спочатку зосередимося на тому простому рішенні, яке нам пропонують у рекламних оголошеннях, котрими забитий як інтернет, так і дошки оголошень та паркани новобудов. Ось, наприклад, оголошення із популярної соцмережі:

А ось – скріншот із сайту, який репрезентує нібито цілу компанію, яка займається «чисткою кредитних історій із баз даних банків та МФО».

Для розумної людини ще на етапі виникнення проблеми з поверненням кредиту ясно, що пропозиція «витерти кредитну історію з бази даних банку» – чистої води обман. І треба шукати інші шляхи розв'язання проблеми. Наприклад, попросити про кредитні канікули чи реструктуризацію.

Однак внаслідок вродженого інфантилізму чи нерозуміння елементарних правил, за якими працюють кредитні установи, люди продовжують вірити в чудо. Тому, не вдаючись у технічні чи юридичні тонкощі спробуємо пояснити, чому всі (без винятку) такі об’яви – елементарне шахрайство.

Чи можливо втрутитися в електронну базу банку в принципі

В принципі – так. Тому підтвердження – регулярні скандали зі зливом баз даних як приватних, так і державних організацій.

Однак при цьому треба розуміти: це процедура дуже складна і потребує високої кваліфікації виконавців та відповідних технічних засобів. Що коштує дуже дорого.

Вам же пропонують за копійчану суму втрутитися у надзвичайно захищені бази даних банку чи іншої кредитної організації та витерти звідти цілий масив даних, які стосуються вашої кредитної історії.

Ще й зробити все так, що цього не помітять ні спеціалісти банку, ні його ІТ-відділ, ні служба безпеки. Висновок здається очевидним.

Крім того, витерти базу в банку чи кредитній організації недостатньо. Бо дані про позичальника автоматично потрапляють до Українського бюро кредитних історій (УБКІ), тому ці дані завжди можливо віднайти знову.

Якщо цього мало, то подумайте логічно: якщо така «чистка» є настільки простою процедурою, то як всі банки та кредитні організації ще не збанкрутували?

І – якщо у людини є такі навички в галузі зламування комп’ютерних систем, то навіщо їй витрачати свій час та заробляти копійчані суми, витираючи чужі борги з баз даних, замість того, щоб просто перевести на свій рахунок з того ж банку кілька мільйонів доларів?

Як працюють аферисти

Однак віра в чудо і мрія про «халяву», як відомо, незнищенна. Люди продовжують звертатися до аферистів з надією на чудо та втрачають додаткові гроші.

Практично ніколи контори, що пропонують «витерти кредит з бази», не доступні фізично. Тобто туди не можна піти та домовитися про все в офісі. Клієнту пропонують для зв’язку або телефон, або месенджер. Що вже має насторожити, однак не насторожує.

Легенда про те, як саме «вичистять» кредит, може бути різною:

  • нам продали ключі доступу;
  • ми зламали базу даних;
  • «дірка в захисті» тощо.

Але ніхто чомусь не задумується, що ці всі «дірки» і «ключі» в аферистів є до всіх банків і всіх МФО, які лише існують в природі.

Якщо клієнт повівся, то з нього для правдивості попросять його особисті дані та дані про кредит і ту організацію, де він його взяв.

Можуть пообіцяти витерти не весь кредит, а лише відсотки, але то вже деталі, бо наступним етапом буде передоплата.

Для того, щоб «риба на гачку не зіскочила», попросять перевести в якості передоплати половину суми. Суми можуть бути різними, однак це вже деталі.

У якості відповіді про те, що відбувається після звернення до таких «спеціалістів», наводимо наступний скріншот:

Відповіді, звісно, не дочекалися. Але можемо привітати – вона втратила всього 700 гривень. У найбільш клінічних випадках «рибу» водять місяцями, однак така удача на долю аферистів випадає не часто.

Зазвичай же після отримання передоплати обдуреного клієнта блокують, щоб не писав коментарів та не набридав, і ловлять іншого.

Зараз в середовищі аферистів популярна тема можливості не платити кредит з огляду на війну, однак шахрайство від цього стає лише більш ницим, для жертви ж це нічого не змінює.

Також існують інші аргументи, якими ловлять на вудку довірливих шукачів простих рішень складних проблем, однак суть все та ж – всі обіцянки «вичистити базу даних банку або МФО» – чистої води шахрайство.

Що робити жертвам аферистів?

Якщо чесно – нічого. Теоретично, звісно, можна звернутися до поліції, оскільки дії аферистів підпадають під положення Кримінального кодексу. Однак надій на те, що їх упіймають, практично нема. І не тому, що поліція того не хоче, а тому, що це просто фізично надзвичайно важко.

Звісно, інколи їх ловлять, але жертві від того не легше. Тому що стягнути видурені гроші неможливо зі стовідсотковою вірогідністю – всі суми претензій будуть покладені судом на засуджених шахраїв, однак у тих немає ані майна, ані грошей. Так що втіхи в тому мало.

Крім того, варто не забувати суттєвий нюанс: клієнт таких «контор» є не лише жертвою, а й співучасником. Тому що втручання у роботу електронних мереж – кримінально карний злочин.

Звісно, вас навряд чи притягнуть до відповідальності – в поліції теж служать люди і все прекрасно розуміють, але правові підстави для цього є. А воно вам треба? Тому мовчіть і йдіть працювати та потихеньку гасіть кредит.

А коли заробите на послуги юриста, можете звернутися до нього. Бо, як уже зазначалося, в принципі, можливість не платити кредит є.

Як законно не платити кредит

Потрібно чітко розуміти: цей шлях – складний. І потребуватиме кваліфікованої юридичної допомоги, довгої процедури, відносно високих затрат і зовсім не гарантує того, що результат вас задовольнить.

Варіантів тут може бути кілька, це тема окремого великого та ґрунтовного дослідження, тому ми її розбирати не будемо, а торкнемося лише побіжно, щоб мати уявлення, про що йдеться.

По-перше, інколи мікрокредитні організації обдурюють клієнта, а їхні договори про кредит прописані так, що позичальник не розуміє умов кредиту. Це можна довести, але це судова процедура і вона досить довга й складна. Але реальна, хай і не стовідсотково, про що порядні адвокати чесно попереджають.

По-друге, у 2019 році в Україні почав діяти закон щодо банкрутства та реструктуризації боргів, який у законний спосіб дозволяє списати борги перед банками та МФО.

Однак ця процедура теж не є досить простою і потребує витрат на юридичний супровід. Крім того, підходить вона далеко не всім.

Так що способи законно не платити кредит, як бачите, є. Утім, вони потребують зусиль та деяких витрат, крім того, несуть в собі певні ризики. Про що чесно попереджають порядні юридичні контори та адвокати, які на цьому спеціалізуються.

Однак багатьом людям, на жаль, хочеться чуда і «халяви». Вони забувають давню істину: за все, що вам пропонують безкоштовно, доведеться заплатити двічі. У кращому разі.