Відкрила конференцію заступниця Голови НБУ Катерина Рожкова, яка приєдналася до заходу онлайн. За її словами, реформування банківського й фінансового сектору продовжується і вже наближається до завершення.
Рожкова наголосила, що важливим етапом минулого року стала історична подія: Україна була визнана кандидатом на вступ до Європейського союзу. Це означає, що всі наступні дії Нацбанку України будуть чітко узгоджені з вимогами Європейського союзу.
«Часто чуємо зауваження від учасників ринку, що зараз не на часі… Складний період, війна, треба відкласти всі зміни, але я хочу сказати — на часі…
Перед нами стоять завдання імплементувати нові підходи в нашу повсякденну роботу з урахуванням вимог ЄС та Європейського законодавства», – зазначила Рожкова на FinYear.
Також заступниця голови регулятора вказала на вектори розвитку, яких Нацбанк буде дотримуватися у 2024 році, і чого очікувати фінансовому ринку від поточного року.
На сцену FinYear завітала також й представниця Верховної Ради України – народна депутатка, голова підкомітету з питань функціонування платіжних та інформаційних систем та запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом Ольга Василевська-Смаглюк. Вона розповіла про кілька незакритих гештальтів уряду та фінансового сектору.
Зокрема, таким є питання повернення штрафів за прострочення кредитів.
Ольга Василевська-Смаглюк на FinYear 2024 розповідає про гештальти фінансового сектору
Також, за словами представниці влади, депутати готують зміни до законодавства, які мають на меті врегулювати роботу бюро кредитних історій, зробити її більш прозорою, а також унеможливити незаконне «відбілювання» репутації боржників.
Начальниця Управління захисту прав споживачів фінансових послуг Національного Банку України Ольга Лобайчук поділилася результатами нагляду про стан дотримання учасниками фінансового ринку вимог законодавства та про захист прав споживачів.
«Вже 21 серпня 2024 року буде зафіксована денна процентна ставка за споживчим кредитом 1%. Проте, ми бачимо, що деякі компанії вже пішли не в той бік: не потрібно придумувати якихось юридичних конструкцій в договорах. Відповідальність споживача має бути за прострочення, а права і обов’язки сторін врегульовано», — сказала Лобайчук.
Ольга Лобайчук поділилася результатами нагляду про стан дотримання
Крім того, з 1 січня 2024 року набрали чинності деякі зміни для фінансових компаній, що вимагають від них суттєвих дій. Директор Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ Нацбанку України Сергій Савчук розповів, що установи мають провести все у відповідність до цих вимог до 1 липня 2024 року.
Сергій Савчук розповідає про зміни для фінансових компаній
Григорій Кукуруза, партнер та старший економіст Ukraine Economic Outlook поділився з учасниками конференції FinYear прогнозом щодо розвитку економіки та бізнесу України-2024 та аналізом ключових показників за минулий рік.
Григорій Кукуруза: сьогодні частка видатків держави в економіці – 72−75% відсотків
Цікаві дані й аналітику щодо ринку кредитування зі сцени FinYear представив Василь Глазунов, заступник голови правління Першого всеукраїнського бюро кредитних історій (ПВБКІ).
Василь Глазунов: фінансові компанії в кредитуванні вийшли на рівень першого кварталу 2021 року
«У березні 2022 року кредитування майже повністю зупинилося, воно складало 3−5% довоєнних обсягів. Потім почалося відновлення… І вже у 2023 році в 1−2 кварталі компанії виходять на 60% довоєнного кредитування», – зазначив Глазунов.
Також на сцені FinYear-2024 виступили:
- Михайло Федоренко, директор Департаменту ліцензування Національного банку України Національного банку України, розповів про переоформлення ліцензій;
- Дмитро Крючков, Team Lead відділу Mobile Promodo, перерахував маркетингові бенчмарки для фінтеху та зробив огляд тенденцій на 2024 рік;
- Дмитро Миленко, Sales Director Creatio, поділився інсайтом, як можна автоматизувати процеси для свого бізнесу, та представив успішний кейс Creatio та банку;
- Марина Нестерова, R&D директор InMind, поділилася дослідженням про фінансову поведінку населення та що таке «ідеальний» банк для українців.
Також під час події учасники мали можливість взяти участь у двох дискусіях.
Про сучасні виклики та тренди розвитку банкінгу дискутували члени правління банків, такі як Іван Світек, Дмитро Поліщук, Олена Дмітрієва, Дмитро Мусієнко. Банкіри обговорили, що стало найбільшими викликами 2023 року та чого очікують у 2024.
Зліва направо: модераторка дискусії Анастасія Шевченко – генеральна менеджерка Lugera Ukraine, Іван Світек – голова Правління Юнекс Банку, Дмитро Поліщук – заступник голови Правління з роздрібного бізнесу ПУМБ, Олена Дмітрієва – перша заступниця голови Правління Глобус Банку, Дмитро Мусієнко – член Правління ПриватБанку, Антон Тютюн – заступник голови Правління з роздрібного бізнесу Ощадбанку
Друга дискусія зачепила тему розвитку необанків та платіжних систем в умовах воєнного часу.
У ній взяли участь представники великих фінтех компаній України: засновниця IziBank Анна Тігіпко, директор з інновацій iPay.ua Іван Степанець, CEO RozetkaPay Олександр Лапко, СЕО платіжної платформи Tranzzo Маргарита Очигава та директор з інновацій NovaPay (ГК Nova) Олексій Рубан.
Останній під час заходу привідкрив завісу учасникам конференції про те, що Nova збирається запустити продаж облігацій у своєму мобільному додатку. Цю функцію, до речі, вже запустили.
Директор з інновацій NovaPay (ГК Nova) Олексій Рубан (справа)
Закінчилася подія нетворкінгом у кулуарах – гості конференції могли поглибити свої знання про цифрові рішення, які допоможуть функціонувати у сучасних умовах, а також поспілкуватися з представниками НБУ та видатними фінансовими експертами.