Тільки з авторизацією: що змінилося у правилах поповнення карток

Боротьба із «зарплатами в конвертах»

Останнім часом ми все частіше чуємо про те, що в Україні набирає обертів тіньова економіка, і про необхідність з нею боротися. Одним із її аспектів є виплата «зарплат у конвертах».
Зміст

Втім, старі звичні поштові конверти з готівкою – вже давно пережиток минулого: зарплату тіньовики тепер переказують своїм працівникам на банківську картку.

Для того, щоб уникнути контролю та зробити процес повністю анонімним, користуються звичайними терміналами самообслуговування, за допомогою яких можна віддалено поповнити картки багатьох українських банків.

Анонімність при поповненні банківських карток вже давно не влаштовувала Національний банк. І ось вихід було знайдено. 30 червня 2023 року на офіційному сайті НБУ з'явилася інформація про нову вимогу до підприємств, що надають платіжні послуги, а також їхніх агентів під час проведення операцій з внесення готівки через платіжні термінали самообслуговування (ПТКС).

Актуальна інформація про банківські картки та не тільки – в нашому телеграм-каналі. Також у нас є сторінка в Instagram.

Що ж змінилося?

Згідно з вимогами НБУ, з 1 серпня 2023 року квитанції, які формуються після здійснення готівкових операцій з використанням різних платіжних пристроїв, зокрема ПТКС, мають додатково включати номер мобільного телефону платника. Особи, яка вносить готівку через платіжний термінал.

Фактично, таким нехитрим чином до процедури поповнення карткового рахунку готівкою, яка до останнього часу була абсолютно анонімною, додано елемент авторизації платника.

До 1 серпня поточного року для внесення готівки через платіжний термінал не потрібно було проходити авторизацію. Щоправда, при цьому максимальна сума, яку дозволялося анонімно внести на свою або чужу картку, обмежена. Внести в такий спосіб можна було лише 5000 гривень.

Для великих сум доводилося робити кілька поповнень, або авторизуватися в терміналі за допомогою картки, яку планується поповнювати.

Наприклад, картку monobank анонімно можна було поповнити протягом доби лише 4 рази. Тобто, можна було внести максимум 20 тис. гривень.

Після авторизації максимальна денна сума внесення готівки на картку буде набагато більшою. Межа залежить від банку, картку якого треба поповнити, й коливається від 30 до 150 тис. гривень.

Порядок дій при внесенні готівки

Якщо раніше для того, щоб поповнити картку, було достатньо вибрати потрібний банк, а потім ввести 16-значний номер картки, то тепер порядок дій, за версією НБУ, буде такий:

  1. Вибрати банк, картку якого планується поповнити.
  2. Ввести номер картки, яку потрібно поповнити готівкою.
  3. Ввести на екрані платіжного терміналу номер телефону.
  4. Отримати на введений номер одноразовий пароль (шляхом SMS або телефонного дзвінка).
  5. Ввести на екрані платіжного терміналу отриманий пароль.
  6. Внести готівку на картковий рахунок.
  7. Отримати квитанцію про внесення коштів.

На що не поширюється

Дані вимоги авторизації стосуються лише операцій із внесення готівки на банківські карткові рахунки. Водночас авторизацію можна не проводити при таких операціях:

  • оплата комунальних платежів (квартплата та комунальні послуги, стаціонарний телефонний зв'язок, телебачення, електроенергія, газ, інтернет, охорона);
  • оплата квитків для залізничних перевезень (включаючи приміські);
  • оплата проїзду в міському та приміському транспорті (включаючи оплату електронних квитків для проїзду в такому транспорті);
  • оплата маршрутних транспортних перевезень;
  • поповнення проїзних та транспортних карток для проїзду в міському та приміському транспорті;
  • сплата податків, штрафів, різноманітних адміністративних послуг, зборів та інших платежів до бюджету України.

Як же бути?

Заповзятливі українці на сторінках різних інтернет-форумів і телеграм-каналів активно обговорюють обмеження, яке вводиться на вимогу НБУ.

Безперечно, воно створить складнощі й тим, хто займається незаконною підприємницькою діяльністю, і тим, хто щомісяця виплачує своїм працівникам зарплату.

Проте вихід є. Зокрема, пропонується завести кілька SIM-карток (які зараз можна придбати без надання паспортних даних) і при поповненні чужих банківських карток використовувати ці «сімки». Адже поки що немає вимоги, щоби кожен телефонний номер був зареєстрований за конкретною людиною. А отже, цю вимогу НБУ можна буде елегантно обійти.

Помилка може дорого коштувати

Втім, не лише авторизацією варто перейматися. Поповнюючи картку через платіжний термінал, необхідно кілька разів перевірити ще раз, чи правильно введено номер картки, а також чи та це карта, яку планували поповнити відпочатку.

Ми вже розповідали, що буде, якщо відправили гроші не туди.

А ось на сторінках телеграм-каналу «Картковий клуб» описано цікавий випадок, коли клієнт помилково поповнив картку абсолютно сторонньої людини на досить пристойну суму. Повернути гроші отримувач відмовився, а банк порадив звернутися в поліцію.

Жодна авторизація не допоможе повернути гроші.