Як користуватися Apple Pay / Google Pay
Інструкція з картинками
Напевно, ви вже стикалися з такими значками. Перша іконка означає, що тут приймають оплату безконтактно, друга конкретизує, що користуються саме Apple Pay, а третя вказує на Google Pay.
Підпишіться на наш телеграм-канал. Там ми публікуємо корисні інструкції і путні поради, за які ваш гаманець вам точно скаже «Дякую».
Apple Pay і Google Pay – це платіжні системи, за допомогою яких можна оплатити практично будь-які послуги і товари, просто приклавши телефон до терміналу.
Ці технології звели до мінімуму кількість готівки і пластика в гаманці. Більше не потрібно носити з собою банківські, подарункові, дисконтні та інші картки.
Apple Pay – технологія безконтактної оплати, яку створила компанія Apple для своїх пристроїв, а Google Pay – аналогічна технологія від Google для пристроїв, керованих операційною системою Android.
На ділі вони більше, ніж мобільні платіжні сервіси. Це можливість безпечно зберігати картки, квитки на заходи, посадочні талони, користуватися банкоматами і турнікетами в метрополітені, передавати Wi-Fi паролі, пересилати гроші між картками приватних осіб, оплачувати покупки через додатки і на сайтах.
У системі Apple Pay працюють 40 українських банків. Детально дізнатися, картки яких банків і в яких країнах дозволяють здійснювати безконтактні платежі можна тут.
В системі Google Pay працює 37 банків України і підключено 140 країн світу, хоча деякі функції можуть не працювати або працювати не в повному обсязі в певній державі.
За безпеку безконтактних дій відповідає технологія Near Field Communication (NFC) (комунікація ближнього поля / комунікація малого радіусу дії. – Ред.). Для проведення такої операції і в телефоні, і в зчитувальному пристрої, наприклад, банківському терміналі, повинні бути чипи NFC.
За технологією, відстань між двома пристроями, що взаємодіють, має бути не більше ніж 5 см. Чипи дають слабкий сигнал, натомість забезпечують моментальне з'єднання і дуже швидку передачу даних.
Під час контакту платіжний термінал не «бачить» номер вашої картки та її дані. Кожна транзакція має унікальний одноразовий номер. Він генерується в момент операції, а інформація передається добре зашифрованим каналом. Жоден пристрій, який знаходиться поруч, не зможе перехопити те, про що «спілкуються» ваш телефон і термінал.
NFC-чип встановлений:
- у всіх iPhone з функціями Face ID (сканер обличчя) і Touch ID (сканер відбитка пальця), крім iPhone 5s;
- у планшетах iPad Pro, iPad Air, iPad і iPad mini з функцією Touch ID або Face ID;
- у годиннику Apple Watch Series 1 і Apple Watch Series 2, а також більш пізніх моделях Apple Watch (1-го покоління);
- у моделях iMac з Touch ID, iMac 2012 р. і в наступних моделях в поєднанні з iPhone або Apple Watch, що підтримують Apple Pay. Працює тільки у веб-браузері Safari.
Найпростіше дізнатися, чи є чип NFC в пристрої під управлінням Android, так:
- перейдіть в Налаштування пристрою (іконка шестерінки на екрані);
- у полі «пошук» введіть абревіатуру NFC.
Якщо ваш пристрій підтримує безконтактну оплату, то ви зможете обрати і увімкнути цю функцію. В іншому разі в результатах пошуку не буде цієї опції.
Інформація про чип також вказана і в переліку технічних характеристик пристрою Android.
Додаток Wallet за замовчанням встановлено на девайсах з чипом NFC. Відкрийте додаток і натисніть на плюсик у верхньому правому куті.
З'явиться віконце-сканер. Помістіть картку всередину рамки. Номер картки автоматично зчитається. Іноді камера не може розпізнати цифри через яскравий фон або стерті контури цифр. В такому разі вам потрібно ввести дані картки вручну.
Введіть дані і код перевірки зі зворотного боку карти.
Підтвердіть прийняття умов договору. Після чого почнеться процес додавання і верифікації картки (за допомогою SMS або в додатку банку). У випадку з SMS ви отримаєте 6-значний код протягом декількох секунд. Скопіюйте та вставте в потрібне поле.
Вашу картку додано в гаманець. Ви можете вказати її як основну для оплат. Це можна зробити і пізніше. Картка з'являється в переліку карток.
Відкрийте або встановіть на телефон додаток Google Pay. Натисніть кнопку «Додати картку» і натисніть плюсик на тому типі картки, який хочете додати:
- кредитна / дебетова;
- картка постійного клієнта;
- подарункова або транспорт.
У новому вікні відскануйте картку, помістивши її в кадр, або введіть дані самостійно (номер картки, термін дії картки, код зі зворотного боку картки, ім'я власника) і підтвердіть дію. Прийміть умови користування.
Після чого верифікуйте дані картки. Натисніть кнопку «Продовжити», введіть 6-значний код з отриманого SMS від банку, який видав картку.
Після чого відкриється меню карток у гаманці. Ваша нова картка відразу готова «до роботи».
Обидві системи безкоштовні і працюють без додаткових комісій за здійснення безконтактних угод.
Однак у деяких банків є комісія при використанні їхніх карток!
Ви можете додати картку у віртуальний гаманець на телефоні, видалити її, обрати інший основний спосіб оплати (тобто картку, яка використовується для транзакції за замовчанням).
Можете зробити покупку, не маючи доступу до Інтернету. Платіжна система зберігає ваші зашифровані дані і передає терміналу.
Регулярне оновлення пристроїв до актуальної версії iOS або Android забезпечує коректну роботу платіжних систем.
Іноді деякі термінали вимагають більш тривалого контакту з вашим пристроєм для коректного проведення транзакції. Незначна проблема також може вирішитися кількома розблокуваннями або перезавантаженнями пристрою.
Оплата на пристроях може не проходити через фізичну поломку чипа NFC внаслідок сильного удару або падіння. Тоді єдиний спосіб повернути функціональність телефону – заміна зламаного чипа на нову оригінальну деталь.
Якщо при першому налаштуванні платіжної системи ви залишили процес незавершеним, то ваш пристрій може не реагувати на контакт з терміналом. В такому разі потрібно наново додати картку і верифікувати її.
На iPhone з Touch ID двічі натисніть на цю кнопку. Відкриється гаманець, в якому можна обрати картку для оплати. Піднесіть телефон до зчитувального пристрою. Прикладіть палець до кнопки Touch ID як підтвердження оплати.
Гаманець з картками на телефоні з Face ID відкривається після розпізнавання обличчя або введення коду доступу при швидкому подвійному натисканні на бічну кнопку живлення.
Для відкриття меню карток на годиннику потрібно два рази натиснути на бічну кнопку, розташовану поруч з регулятором гучності, і обрати спосіб оплати.
Розблокуйте телефон і піднесіть до терміналу (додаток Google Pay має бути запущено). При успішній операції на екрані з'явиться синя галочка. В іншому разі може знадобитися введення коду доступу.
Користуватися цими функціями чи ні – справа кожного. Однак використання гаджетів для оплати товарів або послуг стає дедалі популярнішим.
За даними НБУ, в 2020 році кількість токенізованих карток, тобто тих, якими платять через NFC-пристрої, в Україні склала 3,5 млн штук. Причому на початок 2020-го ця цифра була вдвічі меншою.
Та й 54% всіх безготівкових операцій в торгових точках припадає саме на платежі через гаджети. Скоро можна буде впевнено сказати: «Прощавай, готівко!».