Прощавай, готівка

Чому Україна масово відмовляється від паперових грошей

Україна масово відмовляється від готівки і переходить на безконтактну оплату. Країна в числі світових лідерів за кількістю NFC-транзакцій, а гаджети для платежів використовують понад половина українців. Про це кажуть у Mastercard. Це підтверджує і статистика від НБУ. Регулятор рапортує про те, що у вересні 2020 року кількість токенізованих карток – тих, якими клієнти платять за допомогою смартфонів та інших гаджетів – склала 3,4 мільйона штук, що на 50% більше, ніж у січні. А на платежі, які були здійснені з їх використанням за дев'ять місяців минулого року, припало більше половини (54%) всіх безготівкових операцій в торгових точках. Роком раніше цей показник становив лише третину від безготівкового обороту. Ми розповімо, в чому причина такого тренду, перелічимо банки, які підтримують безконтактну оплату, а також мобільні платіжні системи, з якими вони працюють.
Зміст

Що таке оплата за NFC

NFC (Near Field Communication або «комунікація ближнього поля») – це бездротова технологія передачі даних. Її головна особливість і відмінність від Wi-Fi або Bluetooth в тому, що при слабкій потужності сигналу вона забезпечує миттєвий конект і швидку передачу інформації. Пристрої з NFC-чіпами обмінюються нею на малій відстані – до 5 сантиметрів.

Технологія використовується по-різному. Наприклад, в деяких ресторанах за допомогою NFC-міток передають паролі і налаштування Wi-Fi мережі на смартфони своїх відвідувачів. Але наймасовіше її застосування – безконтактна оплата за допомогою мобільних гаджетів. Як правило, це смартфони з NFC-чіпами, але можуть бути також годинники, браслети або каблучки.

Працює це так. Покупець підносить гаджет до платіжного терміналу, обладнаного NFC-чипом. Той передає зашифровані дані банківської картки, після чого відбувається успішна оплата.

Чому NFC-платежі стали такими популярними

Це зручно

Раніше для того щоб заплатити карткою, потрібно було її дістати з гаманця, провести через термінал і почекати, поки той зчитає дані з магнітної стрічки або чіпа. Все це займало чимало часу – часом до хвилини, протягом якої покупці покірно чекали, стоячи біля каси. Не кажучи вже про те, що доводилося контролювати, щоб картка завжди була при тобі.

З появою безконтактної оплати все змінилося. Спочатку з'явилися картки з NFC-чіпами, які все ще доводилося носити з собою, але не обов'язково було вставляти в термінал – достатньо до нього просто прикласти. Клієнтам банків це сподобалося. Але головний прорив відбувся в 2018 році, коли в Україні запрацювали мобільні платіжні системи Apple Pay і Google Pay, які дозволяють взагалі забути про гаманець і платити в магазинах, кафе, транспорті, маючи при собі лише смартфон.

Тобто більше не потрібно було носити з собою кредитну картку і тим більше готівку. Всі платіжні дані зберігаються на мобільному пристрої в електронному гаманці. При цьому електронна копія картки має всі ті властивості, що і пластиковий оригінал: при оплаті вона буде заробляти кешбек, накопичувати милі, нараховувати відсоток на залишок тощо.

Це клієнтам сподобалося ще більше. Настільки, що вони спровокували лавиноподібне зростання безконтактних платежів, зробивши Україну одним зі світових лідерів за їх кількістю.

Це безпечно

Навіть безпечніше, ніж платити звичайною пластиковою карткою. У мобільних платіжних систем – багаторівнева система захисту.

По-перше, номер картки, доданої в електронний гаманець, не зберігається ні на POS-терміналах, ні на серверах платіжних систем. Замість нього присвоюється унікальний номер облікового запису пристрою, який шифрується і зберігається локально – токен. Саме він використовується при платежах замість даних картки. Тобто, розплачуючись телефоном, клієнт не передає продавцю ні номер кредитної картки, ні свої особисті дані.

По-друге, для кожної платіжної транзакції генеруються одноразові коди безпеки.

По-третє, NFC-платежі будуть працювати тільки з тими гаджетами, які захищені паролем або технологіями біометричної ідентифікації. Щоб розплатитися, клієнту потрібно ідентифікувати себе, ввівши код або відсканувавши відбиток пальця або обличчя. Це означає, що навіть вкравши ваш телефон, злочинець не зможе витратити гроші з вашої кредитки.

Все це захищає ваші гроші краще, ніж картка з магнітною смугою і навіть чіпом.

Дозволяє інфраструктура

У порівнянні з більш розвиненими країнами, платіжна інфраструктура України почала формуватися відносно нещодавно. Це дозволило їй адаптуватися до технологічних новинок в процесі росту. Українським банкам, на відміну від їхніх європейських і американських колег, не довелося вкладати мільйони доларів в оновлення парку платіжних POS-терміналів, змінюючи їх на ті, які здатні приймати безконтактну оплату. Більшість відразу закуповували апарати з NFC-чіпами.

І ця інфраструктура постійно розширюється. Кількість торгових точок, які приймають платіжні картки, за 9 місяців минулого року зросла на 31,7% – до 316,4 тисяч. І 85% від всіх встановлених у них POS-терміналів забезпечують безконтактну оплату.

Які банки підтримують безконтактну оплату

В Україні працюють 4 мобільні платіжні системи. Ми розповімо про кожну і перелічимо банки, які з ними співпрацюють.

Apple Pay

«Яблучна» платіжна система була представлена ​​публіці на конференції WWDC-2014. Тоді власники iPhone починаючи від 6-ї моделі і новіших отримали можливість розплачуватися своїми смартфонами і розумними годинниками від Apple в магазинах, ресторанах, транспорті. Спочатку в США, потім і в інших країнах.

У травні 2018 року Apple Pay увійшла на український ринок. Спочатку сервіс був доступний тільки клієнтам ПриватБанку. Сьогодні список його партнерів складається з 36 банків.

До списку партнерів всіх чотирьох платіжних систем ми додаємо +1 банк. Нещодавно з ними почав працювати Банк Кредит Дніпро. І це, схоже, перший випадок, коли новий гравець в досить стислий період (кілька місяців) увірвався на ринок мобільних платежів, підтримавши відразу всі доступні на ньому системи. Тепер кожен може оформити картку Visa або Mastercard Банку Кредит Дніпро в рамках одного з пакетів послуг і розраховуватися ними за допомогою гаджета.

Щоб додати картку в гаманець Apple Pay, потрібно:

  • зайти у встановлений додаток Wallet і натиснути плюсик у верхньому правому куті;
  • відсканувати картку або ввести ПІБ і її дані вручну;
  • прочитати умови надання послуги та погодитися з ними
  • натиснути «готово».

Google Pay

Платіжний сервіс від Google для пристроїв на базі Android з'явився в 2015 році. Спочатку він так і називався – Android Pay. Під цією назвою в листопаді 2017 року і зайшов на український ринок. Потім сервіс перейменували в Google Pay. Першим його банком-партнером традиційно став «Приват». Сьогодні їх 38.

Сервіс працює на смартфонах з операційною системою Android версії 4.4 і вище. Важливо також, щоб у пристрої була офіційна, а не «кастомна» прошивка. Завантажити додаток Android Pay можна в Google Play Маркет.

Щоб додати картку в гаманець від Google, потрібно:

  • відкрити програму Google Pay;
  • сфотографувати свою картку або ввести її дані вручну;
  • пройти ідентифікацію за допомогою СМС, електронного листа або дзвінка в банк.

Garmin Pay

Garmin Pay – платіжна система, яка дозволяє платити смарт-годинниками компанії Garmin. Сам сервіс презентували в кінці 2017 року з анонсом розумного годинника Vivoactive 3, а в Україні він запрацював у червні 2018-го. Відтоді перелік сумісних моделей істотно розширився і налічує десятки найменувань.

Перелік банків, які працюють з сервісом Garmin Pay, не набагато коротший, ніж у могутніх конкурентів від Apple і Google. На сьогодні в ньому понад 30 назв.

Щоб підключитися до Garmin Pay, потрібен годинник, що підтримує цю технологію, картка банку-партнера і смартфон зі встановленим додатком Garmin Connect. Годинник повинен бути доданий в програму і спарений з телефоном через Bluetooth.

Щоб додати картку в гаманець Garmin Pay, потрібно:

  • відкрити додаток Garmin Connect, зайти в розділ Garmin Devices і знайти свій годинник;
  • клікнути на Garmin Pay і натиснути «Додати платіжну картку»;
  • слідуючи інструкції, підключити картку. У момент додавання смартфон повинен бути підключений до мережі Інтернет.

Mi Pay

У червні 2019 року компанія Xiaomi і платіжна система Masterсard підписали угоду про співпрацю на території України. Її результатом став запуск в країні платіжної системи Mi Pay.

Система створена під фітнес-браслет Xiaomi Mi Band, який є безперечним лідером продажів у світі. Його численні фанати, яких вистачає і в Україні, в відгуках часто писали, що браслет хороший всім, от тільки бракує функції оплати. Схоже, Xiaomi почула фанатів, створивши Mi Band і випустивши Mi Smart Band 4 NFC – версію браслета, яка підтримує безконтактну оплату.

Сьогодні з Mi Band працює 11 банків: А-Банк, Альфа-Банк Україна, Банк Восток, Банк Кредит Дніпро, Ощадбанк, Приватбанк, ПУМБ, Укргазбанк, Concordbank, Monobank, Ukrsibbank.

Щоб додати картку Mastercard в Mi Smart Band 4 NFC, потрібно:

  • встановити Mi Fit і оновити його до останньої версії і при виборі регіону вказати «Україна» (інакше можливість додавати картки не буде доступна);
  • в розділі «Пристрої» в Mi Fit потрібно вибрати Mi Band 4 NFC і активувати фітнес-браслет через обліковий запис Mi Fit;
  • в розділі «Компанії» додати дані картки MasterCard і завершити авторизацію за допомогою SMS-повідомлення, яке прийде на смартфон.

Як видно, зростання кількості безконтактних платежів в Україні – цілком зрозумілий тренд. Це заслуга як самих клієнтів, які активно користуються банківськими картками і платіжною інфраструктурою, так і банків, які її розвивають. Надаючи торговцям сучасне платіжне обладнання і підключаючись до мобільних платіжних систем, вони багато в чому спрощують життя своїх клієнтів.