Безконтактні банкомати – як працюють і де їх шукати?

NFC-банкомати, в які не потрібно вставляти картки

Карантин продовжує змінювати звички українців. Намагаючись звести до мінімуму контакти не лише з людьми, але і з поверхнями в громадських місцях, читачі Finance.ua стали активніше цікавитися безконтактними банкоматами - тими, в яких можна виконувати операції, не вставляючи картку. Ми з'ясували, які з банків їх мають, як багато і як вони працюють.
Зміст

Безконтактні банкомати від звичайних відрізняються тим, що мають додатковий елемент на передній панелі – NFC-модуль, який зчитує і працює за принципом радіозв'язку. Його легко впізнати за символом – це чотири дуги радіохвиль, що виходять від умовного джерела.

Аналогічний нанесено на лицьовій стороні безконтактних банківських карток MasterCard PayPass і Visa PayWave. Якщо піднести до нього безконтактну картку на відстань менше 20 см (5-10 см), між ними миттєво (за 0,1 с) встановлюється бездротовий зв'язок.

Втім, використовувати саме пластикову картку зовсім не обов'язково. Її можна додати в «гаманець» смартфона через мобільні платіжні системи Apple Pay або Google Pay і виконувати всі необхідні операції по картці, використовуючи мобільні пристрої з NFC-модулем: сам смартфон, смарт-годинник, брелоки та ін.

Усі секрети використання банківських карток – у нашому телеграмі.

Переваги безконтактних банкоматів

Безконтактні банкомати спрощують процес доступу до меню операцій і можливості їх здійснювати. Клієнту не потрібно вставляти пластик у карткоприймач, варто лише піднести картку до NFC-модуля. При цьому:

  • ідентифікація картки відбувається швидше;
  • вона менше пошкоджується через відсутність контакту з поверхнями, що продовжує термін її коректної роботи;
  • при збоях в роботі банкомату картка не застрягне в приймальнику;
  • відпадає проблема забування карток;
  • картка більш захищена від зчитування шахраями;
  • в умовах пандемії коронавірусу картка не контактує з внутрішніми поверхнями карткоприймача. Відповідно виключається можливість «підчепити» інфекцію з карток, які були в ньому до цього. А на пластикових поверхнях коронавірус досить живучий. Згідно з дослідженням американських вчених, з усіх поверхонь він найдовше зберігається саме на пластику, а також сталі – до 72 годин або трьох діб.

Якщо ж ваша банківська картка і смартфон не обладнані NFC-модулем, то безконтактним банкоматом можна скористатися так само, як звичайним – просто вставивши пластик у карткоприймач. Він розташований поруч з безконтактним модулем.

Коли з'явилися

Перші в світі безконтактні банкомати встановив іспанський банк la Caixa. У квітні 2011 року вони з'явилися в Барселоні, Сиджасі і Палмі. В Україні в кінці того ж року тільки з'явилися перші безконтактні картки. Тоді свою технологію PayPass представила MasterCard. Через кілька місяців з'явився і її аналог PayWave від Visa.

Перший український банкомат з NFC-модулем був встановлений у Львові в червні 2016 року, в дні проведення джазового фестивалю. Це був апарат UniCredit Bank в відділенні на Міцкевича, 10. У серпні того ж року банк встановив такий пристрій і в Києві за адресою Саксаганського, 14.

Однак до минулого року масового поширення в Україні вони не отримали. У 2019 році активно розвивати подібний сервіс стали три українські банки – Райффайзен Банк Аваль, Альфа-Банк Україна і Ощадбанк.

Поштовхом до цього став стрімкий розвиток в Україні в останні два роки безконтактних платежів за допомогою безконтактних карток і різних NFC-гаджетів. Так, за даними НБУ, на 1 січня 2020 року серед активних платіжних карток в країні 26,5% (11,1 млн штук) становили безконтактні і токенізовані картки (додані в смартфони). При цьому кількість безконтактних карток за 2019 рік збільшилася більш ніж удвічі – з 3,9 до 8,6 млн штук.

Райффайзен Банк Аваль

Лідером у встановленні безконтактних банкоматів є Райффайзен Банк Аваль. Свої перші апарати з NFC-модулем він встановив у Києві влітку 2019 року. У них можна було безконтактно проводити операції по картках Visa різних банків. Сьогодні він збільшив їх кількість до 774 і працюють вони також і з картками MasterCard. Їх повний список з адресами можна подивитися тут:

Поки безконтактно вони обслуговують тільки пластикові картки з NFC-модулем. За словами директора з маркетингу Райффайзен Банку Аваль Юлії Пузирьової, взаємодія з гаджетами і доданими до них токенізованими картками зараз в процесі налаштування.

Альфа-Банк Україна

Друге місце за кількістю NFC-банкоматів посідає Альфа-Банк Україна. У листопаді 2019 року його встановив 121 безконтактний банкомат у відділеннях по всій країні. «Клієнтам Альфа-Банку Україна при використанні безконтактних карток або пристроїв з NFC в таких банкоматах доступні всі послуги, крім зміни пін-коду: перегляд балансу рахунку, отримання міні-виписки, поповнення картки, переказ на картку Альфа-Банку, підключення послуги смс інформування, поповнення «Прибуткового сейфа» та інше, – розповідає Леонід Погрібний, керівник з розвитку та супроводження пристроїв самообслуговування Альфа-Банку Україна. – Клієнтам інших банків, як правило, доступне зняття готівки і перегляд балансу». Повний список безконтактних банкоматів Альфа-Банку Україна можна побачити тут:

Ощадбанк

Замикає трійку лідерів в цьому напрямку державний Ощадбанк. У грудні 2019 року він встановив у Києві перші два безконтактні банкомати в відділеннях на проспекті Перемоги, 24а та Хрещатику, 22. Зараз в країні працюють 110 «ощадівських» банкоматів з NFC-модулем. Ще 87 апаратів – на стадії підключення. Повний їх список з адресами можна побачити тут:

Як і у «Авалю», NFC-модуль поки працює тільки з безконтактними пластиковими картками. «Обслуговуються картки всіх банків, – зазначає Антон Тютюн, заступник голови правління Ощадбанку. – Обслуговування по токенах (смартфон, годинник) – в процесі реалізації». Ощадбанк, за його словами, планує розширювати мережу таких банкоматів і далі.

Сумарно на сьогодні ці три банки мають в Україні 1005 діючих банкоматів з NFC-модулями. Решта учасників ринку своїх аналогічних мереж поки не розвивають.

ПриватБанк

Окремо варто розповісти про «Приват». Банк вибрав свій, особливий шлях розвитку безконтактних операцій в мережі своїх банкоматів. «Ми реалізували можливість зняття без картки через Приват24 на мобільному телефоні, – говорить Олег Серга, прес-секретар Приватбанку. – Ця штука набагато більше безконтактна, набагато менше натискань на банкоматі, ніж у випадку з NFC-модулем».

Перший подібний додаток з функцією зняття грошей без картки для Android-смартфонів ПриватБанк запустив ще в вересні 2012 року. У листопаді 2013 року вже вдосконалений мобільний Приват24 з такою функцією був представлений для iPhone.

Принцип дії до цього часу фактично не змінився. На «приватівському» банкоматі вибирається операція «Зняти без картки». Далі на екрані з'являється QR-код, який потрібно відсканувати на телефоні за допомогою мобільного додатку Приват24. Якщо карток кілька, програма запитає, з якої картки клієнт хоче зняти гроші. В Приват24 вибираєте суму і картку, з якої будуть списані гроші, підтверджуєте операцію, і банкомат видає гроші.

У функції «Зняти без картки» є особливості:

  • послуга доступна тільки для карток в національній валюті;
  • з чужої картки гроші зняти не можна;
  • за зняття з допомогою QR-коду комісія не стягується;
  • максимально перший раз за добу можна зняти 4 тис. гривень;
  • повторне зняття без картки доступне тільки через 24 години;
  • в разі повторного зняття максимальна сума збільшується до 20 тис. гривень за добу. При цьому за одну операцію банкомат все одно максимально видасть тільки 4 тисячі. Максимальна кількість операцій на добу – 5 разів.
  • якщо змінено номер фінансового телефону (той телефон, до якого прикріплена картка під час оформлення), дані про клієнта в банкоматах оновлюються за 24 години.

Можливості цієї функції обмежені. Фактично доступна тільки опція зняття грошей. Для інших операцій, наприклад, щоб поповнити картку, доведеться вже користуватися карткоприймачем.

Однак потенціал для розвитку мережі безконтактних банкоматів у «Привату» великий. З початку 2019 року банк, що має найбільшу мережу банкоматів по Україні (близько 7000 апаратів), почав активно їх оновлювати. На сьогодні встановлено близько тисячі банкоматів замкнутого циклу (cash in&out), які можуть як видавати, так і приймати готівку. Вони ж оснащені NFC-модулями для безконтактної ідентифікації карток. Правда, за словами Серги, модулі поки працюють в тестовому режимі тільки в декількох банкоматах Дніпра.