Банк заблокував картку: чому можна раптово втратити доступ до своїх грошей

І що робити, якщо банківську картку було заблоковано

«Мою картку заблокували. Що робити?» – такі звернення часто можна зустріти на форумі Finance.ua та у телеграм-каналі наших друзів «Картковий клуб». Сьогодні ми вирішили в окремому матеріалі спробувати систематизувати та виділити основні причини блокування карток.
Зміст

Фінансовий моніторинг

Однією з найпоширеніших причин, через які блокуються карткові рахунки, є порушення вимог внутрішнього банківського фінансового моніторингу.

У кожному банку на вимогу НБУ створено спеціальну службу, яка пильно стежить за тим, які саме операції їхні клієнти проводять за картками.

Якщо ви використовуєте картку лише для оплати товарів та послуг у торгових мережах, служба фінансового моніторингу вами навряд чи зацікавиться. А ось якщо ви часто поповнюєте картковий рахунок готівкою або навпаки – часто знімаєте готівку, готуйтеся, що вам почнуть ставити запитання. Причина – вас запідозрять у відмиванні грошей.

Відмивання грошей, AML
Фінансовий моніторинг уважно стежить за банківськими операціями. Фото: Pixabay

Якщо обороти за картками будуть дуже великі – наприклад, перевищать 400 тис. грн на місяць – вас можуть попросити надати документи, що підтверджують походження коштів на ваших рахунках. Причому від банку до банку список таких документів може різнитись.

Також під приціл служби фінансового моніторингу можуть потрапити ті, хто часто відправляє кошти за кордон або отримує грошові перекази з-за кордону. Знову ж таки: якщо таку операцію проводити 1-2 рази на квартал, питань не буде.

Останнім часом під особливу увагу банківських служб фінансового моніторингу потрапили ті, хто має справу із різними криптовалютними біржами. Банки почали активно блокувати картки таких клієнтів, а часто просто відмовляти їм в обслуговуванні.

Тому якщо ви активно працюєте, наприклад, з біржею Binance – не дивуйтеся, якщо одного прекрасного дня до вас зателефонують і попросять пояснити рух коштів на рахунку. А потім, з великою ймовірністю, запропонують забрати кошти – і закриють карткові рахунки.

Рішення виконавчої служби

Ще однією поширеною причиною блокування карткових рахунків є наявність т.зв. виконавчого провадження.

У випадку, якщо щодо клієнта банку є рішення суду – наприклад, про примусове стягнення аліментів з неплатника або навіть штрафу за порушення правил дорожнього руху (ПДР), на підставі такого документа можуть заблокувати всі карткові рахунки клієнта до моменту погашення заборгованості.

Як повідомили нам у «Картковому клубі», банки діляться на тих, хто суворо виконує вказівки виконавчої служби (наприклад, ПриватБанк та monobank миттєво блокують рахунки), та тих, хто може «не помітити» отриману вказівку.

При такому блокуванні рахунків їх можна буде поповнювати, а от видаткові операції робити не вийде.

Нетипові операції

Розробники програмного забезпечення для банків працюють над удосконаленням системи штучного інтелекту, що аналізує операції за карткою. Іноді це допомагає врятувати кошти клієнта від розкрадання шахраями. Існує поняття «нетипова операція», тобто операція, яку клієнт ніколи не робив раніше.

Якщо протягом тривалого часу кредитна картка використовувалася виключно для розрахунків у торгових мережах, і раптом з неї вирішили зняти велику (або не дуже) суму готівки... Банк швидше за все заблокує цю операцію. Після чого вам зателефонують із банку і уточнять: чи ви робите цю операцію, чи робите ви її свідомо і з доброї волі (тобто не під примусом).

Банки фіксують нетипові операції
Банки фіксують нетипові операції. Фото: Pixabay

Часто буває, що шахраї обманом змушують українців зробити ту чи іншу операцію: або повідомити їм дані картки (включно з CVV/CVC-кодом), або підтвердити команду списання грошей з картки або зняття готівки в банкоматах. У цьому випадку лише спрацьовування внутрішньої системи безпеки на «нетипову операцію» для цього клієнта може допомогти врятувати гроші. На жаль, далеко не у всіх банках це працює як слід.

Страховка від шахраїв

Якщо на банкоматі було виявлено спеціальний пристрій для зчитування інформації – скімер, банк відразу ж блокує всі картки, які використовувалися для зняття готівки в цьому банкоматі.

Клієнту, який виявив блокування, пропонують перевипустити картку з ініціативи банку (тобто безкоштовно, тому що у багатьох банках за перевипуск з ініціативи клієнта беруть плату).

На жаль, банк може блокувати лише свої картки. Якщо ж ви знімали гроші у «чужому» банкоматі, ви в такому разі можете постраждати.

Втім, активне використання карток з чипом або можливістю безконтактної оплати рятує від подібних пристроїв, і Finance.ua рекомендує для зняття готівки не використовувати картки з магнітною смугою.

Неправильний PIN-код

Ще одним способом, здатним зберегти ваші гроші у разі втрати або крадіжки банківської картки, є блокування після трьох неправильних введень PIN-коду до картки. Картка в цьому випадку може бути вилучена банкоматом, а може просто автоматично відбутися блокування картки. До речі, у налаштуваннях банкомату має бути обов'язково передбачено попередження про неправильні введення.

Неправильний PIN-код
Якщо тричі неправильно ввести PIN-код, картка буде заблокована. Фото: Pixabay

Закінчення терміну дії картки

Нарешті, банк автоматично блокує картку у разі закінчення терміну її дії.

Втім, у 2022 році багато банків вирішили вперше у своїй практиці порушити цю умову та продовжили термін дії карток на певний строк.

Наприклад, у ПриватБанку термін дії продовжували вже кілька разів. Пов'язано це з тим, що після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну багато клієнтів банків змушені були залишити звичне місце проживання; частина з них поїхала за кордон і не має змоги перевипустити картку.

З метою збереження доступу цих клієнтів до своїх коштів банки і пішли на порушення своїх правил. Але це саме виняток. У звичайній ситуації картка, у якої закінчився термін дії (він обов'язково має бути вказаний на картці), блокується.