Пільги для військовослужбовців за кредитними зобов’язаннями

Враховуйте, що пільги стосуються не всіх кредитів

Українські військовослужбовці мають низку пільг щодо кредитних зобов’язань під час особливого періоду, яким є воєнний стан. Основні документи, що передбачають такі пільги, – Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Закон України «Про споживче кредитування».
Зміст

Вони, власне, і регулюють питання, які саме пільги й кому передбачені та на який строк.

Finance.ua розповість, що робити військовослужбовцям, мобілізованим і резервістам, які мають кредити, та хочуть скористатися пільгами, що передбачені законом.

Більше актуальної інформації про кредити – в нашому телеграм-каналі. Також у нас є сторінка в Instagram.

Військовослужбовці, мобілізовані та резервісти

На час особливого періоду, тобто воєнного стану, який в Україні запроваджений з 24 лютого 2022 року, деякі категорії військовослужбовців можуть скористатися пільгами щодо своїх кредитних зобов’язань. Але, як пояснюють юристи, такі пільги мають різні строки тривалості.

Військовослужбовці мають право на пільги від початку і до закінчення воєнного стану. А от уже резервісти та військовозобов’язані, тобто ті, хто залишається в тилу, скористатися ними можуть лише з моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого періоду.

Простіше кажучи, отримати пільгу можна з моменту офіційного початку служби.

Цей нюанс, на перший погляд, нескладний, однак його часто не розуміють ті, кого він стосується.

Про які саме пільги йдеться

Як роз’яснює Мін’юст, ідеться про:

  • звільнення від сплати відсотків за користування кредитом;
  • звільнення від сплати штрафів/пені за несвоєчасну сплату платежів по кредиту перед підприємствами, установами й організаціями усіх форм власності, зокрема банками, та фізичними особами.

Тобто військовослужбовці звільняються від сплати штрафних санкцій, відсотків за користування не лише банківським кредитом, але і тих кредитів, що були оформлені в небанківських фінансових установах. Це можуть бути мікрофінансові організації, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії тощо.

Однак важливо пам’ятати – від сплати самого тіла кредиту, тобто основного кредитного зобов’язання, та комісій по ньому режим особливого періоду не звільняє.

Водночас закон дозволяє банку чи кредитній організації призупинити виплату тіла кредиту у порядку реструктуризації – потрібно звернутися до кредитора. Проте це право кредитора, закон не зобов’язує його так робити.

Якщо ви потрапили у скрутне матеріальне становище, можна звернутися до банку чи іншої кредитної організації, якій ви заборгували, із заявою про реструктуризацію боргу.

До такої заяви варто додати документи, що підтверджують проходження військової служби, а також скрутне матеріальне становище заявника, наприклад, довідка про доходи, розмір заробітної плати тощо. Банк може піти назустріч.

Що потрібно, щоб отримати пільги

Щоб отримати передбачену законом пільгу, необхідно звернутися з письмовою заявою до тої установи, де у вас є кредит.

До заяви необхідно додати наступні документи:

  • військовий квиток, у якому здійснюються службові відмітки у відповідних розділах, або довідку про призов військовозобов’язаного на військову службу, видану військовим комісаріатом або військовою частиною;
  • для резервістів таким документом є витяг із наказу або довідка про зарахування до списків військової частини, які видаються військовою частиною.

Зазначені документи можуть видаватися родинам військовозобов’язаних і резервістів для пред’явлення їх за місцем вимоги.

Тобто отримати їх можуть і ваші родичі. Вони також можуть звернутися до кредитора із відповідною заявою від вашого імені, однак для цього вже необхідне доручення, завірене відповідно до вимог чинного законодавства.

До речі, посвідчувати документи може командир (начальник) частини, з’єднання, установи/закладу або начальник медичної частини, старший або черговий лікар.

Документи, посвідчені цими посадовими особами, будуть прирівнюватися до тих, що посвідчив нотаріус.

Що робити, якщо банк чи інша кредитна установа відмовляється надати пільгу

Якщо вам повністю чи частково відмовляють надати пільгу, необхідно звернутися до вищого керівництва банку.

Якщо ж надрядної структури немає, то тут вже пряма дорога до суду. Те ж саме й у випадку, якщо відмова надійшла від керівництва банку.

Як захід забезпечення позову також можна буде просити суд тимчасово припинити нарахування платежів за кредитним договором.

У будь-якому разі ведіть спілкування з кредитором у письмовому вигляді – це дасть необхідні документи для оскарження його дій та спростить подальші процеси.

***

Варто враховувати, що пільги стосуються не всіх кредитів. Наприклад, вони не стосуються кредитних договорів щодо придбання майна, яке віднесено чи буде віднесено до об’єктів житлового фонду (житлового будинку, квартири, майбутнього об’єкта нерухомості, об’єкта незавершеного житлового будівництва, майнових прав на них) та/або автомобіля.

Крім того, не забувайте, що кожен конкретний випадок є індивідуальним, і може не підпадати під загальне правило в силу тих чи інших обставин. Тому в разі, якщо ви не розумієте своєї ситуації, радимо звернутися за кваліфікованою юридичною допомогою.