Кредит для бізнесу під 5-7-9% – як це працює в Укргазбанку?

Історії трьох підприємців

Цього року в Україні стартувала масштабна держпрограма стимуляції малого бізнесу через видачу кредитів на розвиток під низькі відсотки. Одним з активних учасників цієї програми став державний Укргазбанк. Ми поспілкувалися з трьома його позичальниками – бізнесменами з різних регіонів країни, яким вдалося отримати дешеві позики.
Зміст

Доступні кредити 5-7-9%

Програму для мікро- та малого бізнесу «Доступні кредити 5-7-9%» запустили 3 лютого. У власників як нового бізнесу (вони повинні працювати на ринку мінімум 12 місяців), так і компаній з більш тривалою історією з'явилася можливість узяти кредит на розвиток до 5 років під 5, 7 або 9%. Держава через Фонд сприяння підприємництву компенсує банкам різницю у відсотках до ринкового рівня. На ці цілі у 2020 році виділено 2 млрд гривень. Крім того, якщо у власників мікро- та малого бізнесу немає достатньо майна для застави, держава виступає поручителем і дає гарантії банкам на 50% суми виданого кредиту для бізнесу, що працює більше року, і 80% суми – для новостворених компаній. Зі свого боку, уряд розраховує, що буде видано 50 тисяч кредитів і це дозволить створити додатково 90 тисяч робочих місць.

Спочатку передбачалося, що в програмі можуть узяти участь власники бізнесу з річним оборотом не більше 50 млн гривень. Максимально вони могли взяти на інвестиції до 1,5 млн гривень. При цьому позичальники також повинні внести частину своїх грошей на покупку для бізнесу під час отримання кредиту – 20% від суми для компаній, що працюють тривалий час, і 30% – для новачків на ринку.

Але в середині квітня через карантин, який боляче вдарив по малому бізнесу, уряд вніс зміни в програму, щоб задіяти більше підприємців. Тепер подаватися на кредит можуть компанії з оборотом до 100 млн гривень на рік і просити в борг до 3 млн гривень. Розширили і цільове призначення дешевих кредитів – крім купівлі устаткування, їх можна направити на придбання нежитлової нерухомості, прав інтелектуальної власності (франчайзинг) або поповнення обігових коштів. Деталі програми можна вивчити тут.

Бізнес активно відгукнувся на старт цієї ініціативи, однак процес загальмував жорсткий карантин нинішньої весни. Влітку видача кредитів під низькі ставки знову активізувалася. На початок липня, за словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, було видано 1,1 млрд гривень дешевих кредитів, а кількість заявок перевищила позначку у 8 млрд гривень.

Зараз у програмі «Доступні кредити 5-7-9%» задіяно 16 банків. Одним з активних її учасників є державний Укргазбанк, який видав п'яту частину всіх позикових коштів. З початку запуску програми, за інформацією прес-служби фінустанови, було підписано 352 кредитні договори на 333 млн гривень.

При цьому банком було розглянуто понад тисячу заявок. Найактивніше подавали запити на кредитування бізнесу під низькі відсотки підприємці Вінницької, Київської та Хмельницької областей. У розрізі сфер діяльності найбільше зацікавилися дешевими позиками власники підприємств сільського господарства і сфери торгівлі.

Ми зібрали три історії власників малого бізнесу, які взяли гроші на розвиток в Укргазбанку за програмою доступного кредитування.

Орест Соколовський, співвласник ТОВ «ВУД ВУЛ» (Хмельницький)

Володимир Лисак та Орест Соколовський (зправа)

30-річний економіст з Хмельницького Орест Соколовський разом з партнером Володимиром Лисаком заснували в кінці 2018 року підприємство з виготовлення екологічних розпалювачів. Молоді бізнесмени закуповують високоякісну деревину і виготовляють з неї деревну вовну – довгу тонку стружку, яка закручується в спіраль наче овеча вовна. Далі вона просочується рослинним воском і використовується як розпалювач для різних потреб.

Стартовим капіталом стали заощадження партнерів, які раніше займалися іншими видами бізнесу, зокрема продажем автомобілів. Кредитів на розвиток бізнесу вони ніколи не брали, але відразу ж замислилися про таку можливість після анонсування урядом програми «Доступні кредити 5-7-9%» на початку року.

Бізнесмени тривалий час обслуговувалися в Приватбанку, тому спочатку вони вирішили подати заявку на кредит там. Але їм відмовили, мотивуючи це тим, що вони не мають прибутку. Після року роботи підприємство саме вийшло в нуль. Подібна ситуація була й у двох інших державних банках, куди зверталися бізнес-партнери, – і в Ощадбанку, і в Укрексімбанку їхня заявка схвалення не знайшла.

Соколовський визнає, що вже не дуже вірив в успіх, коли прийшов в Укргазбанк. Там обговорили ситуацію з їхнім бізнесом і запропонували подаватися. Компанія мала контракт на поставку продукції в Німеччину і це, як вважає Соколовський, стало однією з головних переваг у вирішенні питання фінансової підтримки їхнього бізнесу.

«У те, що нам дадуть кредит, не вірив ніхто: ні родичі, ні друзі, – розповідає бізнесмен. – Тільки один наш товариш нас дуже підтримував і казав, що все вийде». Вони подавали заявку як новостворений бізнес, тому їм необхідно було надати бізнес-план розвитку компанії. Компаньйони написали його самі – на це пішло 3-4 дні. Допомагали їм з деталями однокурсники Соколовського.

У кінці травня власники «ВУД ВУЛ» отримали кредит на 1,3 млн гривень під 7% річних на три роки. Власний внесок, за умовами договору, склав 30%. При цьому держава в разі форс-мажорів гарантує повернення 80% тіла кредиту, що дозволило позичальникам відчувати себе більш упевнено.
Молоді підприємці взяли інвестиційний кредит. Гроші пішли на закупівлю обладнання – верстатів українського виробництва.

Якщо бізнесмени додатково наймуть людей протягом першого кварталу, то процентна ставка за кредитом упаде на два пункти – до 5%. Соколовський з партнером планують розширювати штат, але не для того, щоб зменшити відсоток. «Будемо розширюватися в разі виробничої необхідності», – зазначає власник бізнесу. Карантин на їхню роботу і подальші плани не вплинув.

Своєю участю в програмі «Доступних кредитів» і співпрацею з Укргазбанком Соколовський дуже задоволений. «Працівники там дуже активні. Програма хороша, її потрібно просувати», – каже хмельницький бізнесмен.

Андрій Аккуратов, власник двох продуктових магазинів «Куркулик» (Київ)

Киянин Андрій Аккуратов свій перший продуктовий магазин відкрив 17 років тому. У березні цього року вони з дружиною розширили сімейний бізнес уже на другий магазин. Торгову точку відкрили буквально за кілька днів до введення карантину.

Під час запуску програми «Доступних кредитів» Аккуратов займався питаннями купівлі устаткування для нового магазину. У них з дружиною був відкритий розрахунковий рахунок ФОП в Укргазбанку і менеджери запропонували їм взяти участь у програмі. Підприємці погодилися і стали оформляти пакет документів. Хотіли купити в кредит три холодильних установки і стелажі – просили близько 250 тисяч гривень. У квітні бізнесмен отримав позитивну відповідь на заявку.

Банк сплатив у кредит тільки холодильне обладнання. У підсумку Аккуратов отримав близько 200 тисяч гривень позикових коштів під 7% на п'ять років. Він уже найняв нових працівників, тому для нього ставка за умовами програми буде знижена до 5%.

Цікаво в цій історії те, що виробник холодильників надіслав Аккуратову оформлену в кредит продукцію ще до отримання грошей з банку. Він уже мав досвід роботи з бізнесменами за цією програмою, тому відразу ж погодився оформити покупку за рахунок позикових коштів.
Власний внесок позичальника у покупку склав 30% від суми. Устаткування купувалося для нової торгової точки.

Аккуратов позитивно оцінює появу програми кредитування під низькі відсотки, однак зазначає, що оформлення таких позик вимагає більше зусиль у підготовці необхідного пакета документів, ніж звичайних банківських. У цьому він переконався на власному досвіді, оскільки раніше оформляв споживчий кредит на покупку машини. «Дуже непогані процентні ставки за програмою «Доступних кредитів», – зазначає підприємець. – Але поки все оформиш, дуже багато часу і сил витрачаєш».

Віктор Курило, лікар, має кабінет ударно-променевої терапії (Полтава)

Ліцензію на проведення лікарської практики Віктор Курило, житель Полтави, отримав у 2010 році. Через два роки він відкрив кабінет ударно-променевої терапії. За допомогою фізіотерапії на спеціальних апаратах він допомагає пацієнтам вирішувати різні проблеми зі здоров'ям. Свій бізнес він веде сам.

«Намагаюся захопити всі напрями, де можна застосувати ударно-хвильову терапію, – розповідає Курило. – Травматологія, ортопедія, неврологія, естетична медицина, урологія, стоматологія, реабілітація. І в ендокринології можна застосовувати у разі діабету. Методи безмедикаментозні. У деяких країнах це називається безопераційна біохірургія».

Він згадує, що за допомогою 10 процедур допоміг людям вирішити проблему перелому кісток, які не могли зростися цілий рік. «Через три місяці люди ходили навіть без палички», – зазначає лікар.

Зараз у кабінеті полтавського медика встановлені три апарати ударно-променевої терапії – два з радіальними хвилями, які максимум енергії направляють на поверхню тіла, й один – зі сфокусованою ударною хвилею, основний вплив якої направлено вглиб тканин тіла. Один з апаратів – виробництва швейцарської фірми STORZ MEDICAL, що займає до 70% відповідного ринку.

Техніка дуже дорога. За гроші лікаря, який починає приватну практику, її купити досить складно.
Почувши про запуск програми «Доступних кредитів 5-7-9%» з новин, лікар вирішив оформити його на покупку свого третього апарата – зі сфокусованою ударною хвилею.

Він вирішив звернутися за пільговим кредитом за держпрограмою в Укргазбанк. І відразу ж отримав позитивну відповідь на заявку. «Потрібно віддати належне співробітникам банку. У порівнянні з моїм першим кредитом цього разу все було оформлено дуже швидко», – каже полтавський медик.

На вирішення всіх паперових питань пішло 1,5 місяці. Рахунок на покупку апарата лікар узяв 8 березня, а 24 квітня були переказані гроші. Коли документи були готові, виникла певна затримка через рішення Кабміну про підписання додаткових договорів з учасниками ринку, згадує позичальник. Довелося чекати близько двох тижнів.

Курило отримав 685 тисяч гривень кредиту під 7% річних на 5 років. Власний внесок лікаря за покупку склав 30%. Куплений у кредит апарат DUOLITH Ultra коштував 980 тисяч гривень.

Програмою пільгових кредитів він дуже втішений і хотів би взяти участь у ній і в майбутньому. «Цікаво, як довго вона триватиме. Хотілося б узяти грошей більше, – ділиться планами Курило. – Я вже придумав, що ще можна купити».