Позбутися простроченого боргу

Що обіцяють боржникам у соцмережах і як це працює насправді

Останнім часом в соціальних мережах та месенджерах почали активно працювати групи, які пропонують закрити ваш кредит. За помірну плату в кілька сотень чи тисяч гривень позичальникам обіцяють прибрати борг із бази даних кредитної компанії.

Щоб дізнатись, чи дійсно такі сервіси виконують обіцянки, чи це лише шахрайство, ми поспілкувались із представниками таких груп. Також ми дізнались думку самих мікрофінансових організацій, бази даних яких нібито можуть зламати.

Де пропонують послуги

Пропозиції видалити інформацію про кредити іноді публікують на спеціальних сайтах, таких як, наприклад, stockinform.com.ua, antmfo.info.

Але переважно їх розміщують на форумах, а також в соціальних мережах і меседжерах. Навіть на OLX можна відшукати пропозиції позбавити від боргів. Одним словом, оголошення розміщуються будь-де, де на них можуть натрапити потенційні клієнти.

Однак особливого поширення такі групи набули у Telegram. Цьому сприяє неможливість залишити відгуки про роботу групи, на відміну від Facebook, а також анонімність роботи у месенджері.

Як наслідок, знайти такі пропозиції може кожен бажаючий.

Що обіцяють

Як правило, такі сервіси обіцяють позбавити клієнта боргів, зламавши базу даних кредитної організації. Деякі з таких сервісів заявляють, що мають в компаніях «своїх» людей, які виконають «брудну» роботу. Інші говорять, що підключитись до бази зможуть їхні програмісти. Ще одна популярна версія – недолік у базі даних, про який поки що ніхто, крім них не знає.

Деталі пропозицій різних сервісов можуть відрізнятись. Одні структури обіцяють, що повністю приберуть інформацію про те, що ви коли-небудь брали в борг. Інші заявляють, що залишать лише незначну суму, яку ви погасите самостійно. Нібито для того, щоб не привертати надмірної уваги служби безпеки установи.

Як і скільки платити

Вартість послуги залежить від суми боргу і може варіюватися від кілька сотень до кілька тисяч гривень.
Коли ви повідомите розмір боргу, якого бажаєте позбутись, вас проінформують, скільки це коштуватиме і попросять переказати половину цієї суми. Решту можна буде сплатити після того, як інформацію про борг буде видалено.

Гроші, як правило, просять переказати на банківську карту. Хоча можливі й інші варіанти електронних рахунків.
Також вас попросять надати свої особисті дані. Зокрема, ідентифікаційний номер і номер телефону.

Які дають гарантії

Якщо коротко – жодних.

Консультанти просять повірити численним відгукам, які вони розміщують на своїх сторінках. Останнім часом кілька з таких груп почали поширювати відео-відгуки, на яких задоволені «клієнти» розповідають про видалений борг. Також публікують переписку з тими, кого нібито вже позбавили боргів.

Крім цього в переписці говорять про те, що дорожать своєї репутацією, а тому виконують обіцянки. Однак на вимогу дати якісь інші гарантії заявляють, що ви збираєтесь скористатись послугами «чорного ринку», а тому гарантій не може бути ніяких – ризикують обидві сторони.

Шахраї чи ні

Найпростіший спосіб перевірити, чи дійсно такі сервіси шахрайські – це заплатити за їхні послуги і чекати на результат. Однак заходити так далеко ми у своїх дослідженнях не ризикнули. Тому звернули увагу на опосередковані фактори, які вказують на шахрайську діяльність.

Найперший і найочевидніший доказ того, що ніхто ваші борги не видалить – це те, що всі кредитні компанії продовжують успішно працювати. Якби інформація про їхні позики так просто зникала, вони вже давно припинили б свою діяльність.

Другий очевидний доказ – це готовність таких сервісів брати гроші за будь-яку роботу. В переписці ми запитували про можливість видалення боргів у різних МФО і банках, але кожного разу нас запевняли, що це можливо.

Також консультантам було все одно, про який саме борг йдеться. Готові були позбавити нас і кредиту готівкою, і заборгованості за кредитною картою, і оплати частиною за товар.

Жодного разу нам не повідомили про те, що хоч якась фінансова установа чи банк достатньо захищені від зламу. А це виглядає надто сумнівним.

Достатньо знахабнівши, ми поцікавились, чи можна позбутись боргів за комунальні послуги. І хоча ніде в групі про це раніше не повідомлялось, виявилось, що і це можливо. Щоправда лише частково.

Більше того, не довго думаючи в таких структурах погоджуються навіть на видалення кредитів із баз іноземних банків.

Що кажуть МФО

Кредитні установи запевняють, що зламати їхні бази неможливо. «Втручання третіх осіб в систему зберігання даних компанії повністю виключено»,- повідомили нам у прес-службі MyCredit. Зокрема, зазначили у МФО, завдяки тому, що повного доступу до даних клієнтів немає ні у кого із співробітників, включаючи СЕО.

Крім того, за словами представників компанії, процес захисту даних в MyCredit побудований таким чином, що дозволяє чітко фіксувати дії співробітників в роботі з даними клієнтів.

Про всяк випадок MyCredit навіть протестував роботу сервісів, які обіцяли видалити кредити. Однак, кажуть працівники, спілкування з ними припинялось відразу після перерахування коштів.

Заперечує можливість втручання у свої бази даних і в moneyveo. «В системи інформаційної безпеки ми інвестуємо близько 33% від усього ІТ-бюджету компанії. На початку 2019-го року наша компанія отримала сертифікат PCI DSS Level 1. Це підтвердження найвищого рівня безпеки даних платіжних карток, які використовують клієнти компанії у нашому сервісі. Ми регулярно перевіряємо систему доступу до даних сервісу і не допускаємо появи у ній вразливостей», – розповіли в moneyveo.

Також в обох компаніях запевнили, що служба безпеки перевіряє працівників, у тому числі, на поліграфі.

Що робити жертвам шахраїв

Якщо ви все ж таки перерахували гроші, щоб ваш кредит видалили з бази даних, шансів повернути їх практично немає.

«Щоб повноцінно притягнути шахраїв до відповідальності і стягнути заподіяну шкоду, доведеться витратити велику грошову суму», – попереджає адвокат ЮК Riyako&Partners Микола Максимов. Тому він радить в таких випадках звертатися до правоохоронних органів.

Хоча, звісно, немає гарантій, що на заяву буде хоч якась реакція. «Звичайно, ніхто не позбавляє вас права звернутися в поліцію і вказати на факт шахрайства, але як показує практика, такі справи не будуть розслідуватися, а закінчаться реєстрацією звернення», – розповідає управляючий партнер ЮФ «Горецький і партнери» Олег Горецький.

До того ж, застерігає Олег Горецький, замовляючи видалення кредита, позичальники фактично дають запит на підробку документів. Тому потім вони не ризикують скаржитись правоохоронцям на шахраїв.
Не просто і припинити роботу шахрайських сервісів. «Можливості повністю заблокувати такі сервіси практично не існує. Шахраї після блокування одного з сайтів можуть практично відразу створити інший. Для нового блокування мають бути відповідні підстави, а саме рішення суду», – зазначив Микола Максимов.