У якому банку краще отримувати пенсію

Неочевидні варіанти

Відповідно до даних Пенсійного фонду України, станом на 1 травня 2023 року 8,31 млн українських пенсіонерів отримують пенсію на банківську картку. 90% з них обслуговуються у найбільших державних банках – ПриватБанку (4,57 млн осіб або 55%) й Ощадбанку (2,90 млн осіб або 35%).
Зміст

Ще 4% пенсіонерів обслуговуються в Райффайзен Банку, а решта 6% – в інших уповноважених банках, через які здійснюється виплата пенсій, пільг і житлових субсидій, соціальних страхових виплат. Їх на сьогодні 42. Повний перелік можна знайти на сайті ПФУ.

Така популярність ПриватБанку й Ощадбанку насамперед пояснюється їхньою доступністю – у них найбільша мережа відділень і банкоматів.

Але відділення та банкомати – не єдиний критерій, який потрібно врахувати при виборі банку для виплати пенсії, адже більшість операцій можна зробити через банківський застосунок чи сайт, а отримати готівку – на касі будь-якого супермаркету. Потрібно звертати увагу на інші деталі, виходячи з власних потреб.

Finance.ua дослідив, що українські банки пропонують своїм клієнтам поважного віку й обрав кілька неочевидних варіантів для отримання пенсії.

Як обрати банк для отримання пенсії

Насамперед потрібно визначитися, як ви використовуватимете картку: розраховуватиметесь нею в магазинах чи аптеках, робитимете платежі в інтернеті, сплачуватимете комунальні платежі, зніматимете готівку, триматимете її для накопичень тощо.

Якщо, наприклад, картку «всеКАРТА» від ПУМБ можна безкоштовно поповнювати, знімати з неї готівку та робити перекази без жодних комісій, то в інших банках такі дії можуть тарифікуватися. Це хороший варіант для основної картки на щоденне використання для пенсіонерів.

Непоганий варіант для пенсіонерів, які працюють, – оформити картку в банку, що нараховує відсоток на залишок своїх коштів. За зарахування пенсії жодні комісії не стягуються, тому, тримаючи пенсійні гроші на такій картці, можна отримати додатковий дохід.

Також при виборі банку для виплати пенсії звертайте увагу на додаткові опції, які банк пропонує пенсіонерам. Це можуть бути різні акції, знижки, додатковий сервіс тощо.

Таскомбанк

Соціальна картка в Таскомбанку оформлюється безкоштовно. Банк самостійно передає всі необхідні документи до Пенсійного або Соціального Фонду, після особистого відвідування найближчого відділення власника картки.

За зарахування цільових коштів, тобто пенсії, нічого платити не потрібно. Знімати кошти можна безкоштовно в банкоматах будь-яких банків по всій Україні.

А ось за поповнення іншими грошима, потрібно сплатити комісії.

При поповненні готівкою:

  • в касах відділень Таскомбанку з використанням платіжної картки – 0,5% мінімум 5 грн;
  • в касах відділень Таскомбанку без використання платіжної картки – 1% мінімум 10 грн;
  • через термінал Таскомбанку – 0,5% мінімум 5 грн.

Безготівкове поповнення:

  • з рахунків клієнта або інших фізичних осіб, відкритих Таскомбанку – 0,5% мінімум 5 грн.
  • з рахунків юридичних осіб, відкритих в Таскомбанку – 1% мінімум 10 грн;
  • з інших банків – 1% мінімум 10 грн.

Перекази з картки на картку в межах Таскомбанку – безкоштовне, а на картки інших банків залежить від суми: до 10 тис. грн – 5 грн, понад 10 тис. грн – 0,5%.

З пенсійною карткою Таскомбанку можна отримати гарний додатковий дохід. Банк нараховує 7% на залишок власних коштів і 1% кешбеку за розрахунки в аптеках. Кешбек можна виводити в будь-який день, починаючи з будь-якої суми. Також у банку діють бонусні програми за депозитами – сьогодні розмістити депозит у гривні можна з дохідністю до 17% річних.

Наразі у 23 відділеннях банку можна сплатити комунальні послуги без комісії.

Глобус Банк

Для зарахування грошової допомоги від Пенсійного фонду, Органів праці та соціального захисту населення, а також зарахування заробітної плати від бюджетних установ України банк пропонує «Бюджетну картку».

Оформлюється вона безкоштовно. За зарахування цільових коштів комісія не стягується. Для всіх інших варіантів передбачений 1%.

Перекази на картки інших банків тарифікуються так:

  • до 10 платежів, або до 50 тис. грн на місяць (накопичувально) – 0%;
  • понад 10 платежів, або понад 50 тис. грн на місяць – 1%. Якщо платіж, що створюється, приводить до перевищення ліміту 50 тис. грн, то комісія 1% застосовується до всієї суми платежу.

Зняття готівки – безкоштовне.

Банк нараховує 10% на залишок власних коштів.

ОТП Банк

Для пенсіонерів банк пропонує картку «Особлива».

Плата за обслуговування основної картки відсутня. Видача готівки в банкоматах ОТП Банку й інших банків України – безкоштовне. 1% min 7 грн доведеться сплатити за видачу готівки через касу Банку без використання картки.

За поповнення картки стягується 1%, окрім зарахувань від Пенсійного фонду та Міністерства соціальної політики України та їхніх підрозділів. Тобто за отримання пенсії платити не доведеться.

За перекази в межах власних рахунків, відкритих у банку, плата не передбачена. А ось на перекази за межі ОТП Банку – 1% min 15 грн.

На залишок власних коштів (до 50 тис. грн) банк нараховує 5% річних.

Окрім того, ОТП Банк пропонує отримати одноразову знижку 300 грн на ліки чи вітаміни.

Також банк пропонує послуги персонального помічника «Лесика», який допоможе записатися до лікаря, дізнатися в якій аптеці є необхідні ліки, які є знижки й акції в АТБ та інших магазинах тощо.

Юнекс Банк

Платіжна картка для соціальних виплат «Соціальна» – зручний та надійний інструмент для отримання пенсії, грошової допомоги при народженні дитини або інших соціальних виплат.

Оформлення, поповнення картки та видача готівки через каси та банкомати будь-якого банку України – безкоштовні.

Переказ коштів з картки на картку в системі інтернет-банкінгу – 0,5%; за допомогою сторонніх сервісів – 1,5% + 5 грн.

На залишок власних коштів банк нараховує 3,5% річних.

Картку можна замовити у відділеннях або у мобільному застосунку UnexBank Online.

Для отримання картки потрібні паспорт, ідентифікаційний код і пенсійне посвідчення.

ПУМБ

Завдяки змінам у законодавстві, з минулого року в ПУМБ можуть обслуговуватися як цивільні, так і військові пенсіонери.

Відкриття карткового рахунку, випуск картки (як іменної, так і не іменної) на власника рахунку або довірену особу, SMS-банкінг – безкоштовні. Випуск додаткової картки – 150 грн. Також, є можливість випуску безкоштовної віртуальної картки через мобільний застосунок ПУМБ Online.

Поповнення картки через касу або термінал ПУМБ, а також безготівково – безкоштовно. Зняття готівки в банкоматах по всій Україні – без комісій та переплат.

Окрім того, через застосунок ПУМБ Online відсутня комісія за перекази на картки будь-яких банків України, за оплату комунальних послуг та поповнення рахунків мобільних операторів.

Як змінити спосіб отримання пенсії

Понад 2,3 млн пенсіонерів продовжують отримувати гроші на Укрпошті. Однак, за бажанням спосіб виплати пенсії можна змінити, зокрема онлайн.

Насамперед потрібно звернутися до банку та відкрити там відповідну картку.

Далі алгоритм такий:

  • зайти на портал електронних послуг ПФУ й авторизуватися;
  • обрати пункт «Про пенсійне забезпечення»;
  • там буде розділ «Внесення змін до пенсійної справи – Заява про зміну способу виплати пенсії»;
  • заповнити всю необхідну інформацію, використовуючи підказки на екрані;
  • завантажити проскановані документи – паспорт, ідентифікаційний код, заяву з реквізитами з банку;
  • заявку необхідно підписати власним кваліфікованим електронним підписом.

Після надсилання, заява автоматично надійде до Пенсійного фонду України. За результатами її розгляду можна стежити самостійно через особистий кабінет на порталі.

Кому можуть припинити виплачувати пенсію на банківську картку

Якщо за банківською карткою пенсіонера понад 6 місяців не було жодних транзакцій, тобто гроші не знімалися з рахунку, не було жодних платежів і переказів, то Пенсійний фонд може заморозити виплати на таку картку.

Для відновлення виплат пенсіонеру необхідно буде підтвердити свою особу – особисто з’явитися з відповідними документами до Пенсійного фонду.

А після доведеться ще почекати, доки у ПФУ перевірять усі дані пенсіонера. Якщо перевірка підтвердить, що пенсіонер живий, і що він має право на пенсію, виплату грошей на картку відновлять. На процедуру зазвичай витрачається до 10 днів.

Водночас пенсіонеру обов’язково повернуть гроші, які він не отримав через припинення виплати пенсії.