Finance.ua

Країни-піонери безготівкових платежів

Підрахунок готівки, безумовно, має заспокійливий ефект. Але у електронного аналога набагато більше переваг.

Безготівкові платежі не тільки більш швидкі, але і безпечніші. Складати бюджет з ними також набагато простіше: ви не намагаєтеся відслідковувати квитанції, так як вся інформація відображена в одному місці.

Не кажучи вже про те, що всі ваші гроші завжди під рукою, як і безліч знижок, якими можна скористатися для покупок в інтернеті.

І це лише початок.

Після пандемії ймовірності підхопити бактерії з чиїхось купюр досить, щоб людям стало незатишно носити готівку з собою.
За даними Capgemini, глобальні безготівкові транзакції виросли майже на 14% з 2018 по 2019 рік і досягли 708,5 мільярдів транзакцій.
Це найвищий темп зростання, зафіксований за останнє десятиліття!

Але в якій країні безготівкові платежі прийшли на зміну звичайним старим банкнотам?

Щоб з'ясувати це, наші експерти проаналізували світові тенденції, вивчивши країни, в яких зареєстровано більшу кількість безготівкових операцій. Вони також з'ясували, де в світі тримається готівкова валюта, щоб виявити країни, які задоволені готівкою.
~

2019

У 2019 році Ісландія очолювала топи щодо відмови від готівки.

Тільки 8% від загальних платежів країни були зроблені готівкою, в результаті чого ісландська крона залишилася позаду і стала майже безготівковою. Насправді, готівкові тут зайві і тому, що плата за послуги та податок на додану вартість завжди включені в ціни.
Тим часом, для людей, що живуть в Україні, все не так однозначно. В країні рівномірний розподіл готівкових та безготівкових платежів: це демонструє, що українці все ще не визначилися. Можливо, їм потрібно трохи більше часу, перш ніж вони зможуть відкласти готівку гривні.

Албанія ж дотримується традиційного шляху використання фізичної валюти більше, ніж будь-яка інша країна. Наше дослідження показало, що в 2019 році 88% покупок албанців були здійснені за готівку.

І в цьому Албанія не самотня, бо в Румунії 76-100% покупок були здійснені готівкою протягом 2019 року. Ми не можемо назвати точну цифру, однак, з огляду на чверть безготівкових платежів, ясно, що ця країна задоволена готівкою.
~

2020

по мірі того, як пандемія охопила країни по всьому світу, магазини, ресторани і послуги особистого користування були змушені закрити свої двері.

В результаті онлайн-бізнес процвітав, і витрачати важко зароблені гроші в інтернеті стало нормою для більшості людей.

Це, безумовно, торкнулося Данії, оскільки наш аналіз показує, що тільки 1% всіх платежів, зроблених данцями, був проведений готівкою.
У 2020 році Чеська Республіка також значно скоротила свої грошові виплати. У порівнянні з 61% платежів, що здійснюються готівкою в 2019 році, платежі готівкою в країні впали на 15% в 2020 році.
Однак найбільший стрибок по використанню безготівкових в 2020 році був Італії, оскільки 38% платежів італійці були здійснені готівкою. І це в порівнянні з 57% в 2019 році — пандемія дійсно могла вплинути на цю струс їх звичайних способів розрахунку, що призвело до падіння на 19%.
Наші дані показують, як за останні два роки в країнах відбувся перехід від готівкових платежів до безготівкових розрахунків. І хоча пандемія, можливо, прискорила цей процес для деяких, вона не обов'язково мала однакові наслідки для всіх країн.

Однак для деяких країн використання традиційної готівки для здійснення платежів стало більш затребуваним. Аналіз показав, що в період з 2019 по 2020 рік у Фінляндії дійсно спостерігалося зростання готівкових виплат. Дивно, але в країні зафіксовано 7%-ве збільшення кількості платежів, здійснених готівкою, з 17% в 2019 році до 24% в 2020 році.
~

2021

У міру того, як світ пристосовується до пост-пандемічного суспільства, готівкові стали рідше використовуватися в різних країнах більшою мірою, ніж в попередні роки.

За останні два роки в Болгарії готівкові виплати скоротилися на 18%, оскільки країна відмовилася від готівки.

Однак дійсно лідером у відмові від традиційних монет і банкнот стала Чеська Республіка. З 2019 по 2021 рік у країні відбулося величезне скорочення готівкового обігу на 49% - а це більше, ніж в будь-якій іншій країні!
Тим часом, в Швеції відбулися найменші зміни в цифрах. Починаючи з і без того низьких 13% платежів готівкою, з 2019 року в країні відбулося скорочення майже на 11%.

У британців в той же час змінилося ставлення до роботи з готівкою при здійсненні платежів, але цей процес йде трохи повільніше.

За останні два роки на острові було зафіксовано зниження грошових виплат на 21%, причому найбільш значне зниження було в період з 2020 по 2021 рік на 10%.

Згідно smithers.com , зростання безготівкових платежів досягне в цілому 1,22 трлн транзакцій в 2024 році і 1,96 трлн транзакцій в 2029 році. Але чи залишиться на той час Швеція на першому місці в топі прихильників безготівкового розрахунку?