0 800 307 555
0 800 307 555

Як перевірити свій страховий стаж

І докупити, якщо не вистачає для пенсії

З 2004 року в Україні запроваджено поняття «страхового стажу». Відтоді не важливо, скільки ви пропрацювали фактично, а важливо, як довго ваш роботодавець оплачував страхові внески до Пенсійного фонду і в якому розмірі. Тому, якщо хочете отримувати в старості пенсію, краще перевірити свій страховий стаж заздалегідь і, якщо не вистачає, докупити його. Ми розповімо, як зробити і те, і інше.
Зміст

Як перевірити страховий стаж

Перевірити свій страховий стаж можна на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України. Але спершу там потрібно зареєструватися. Зробити це можна двома способами. Обидва описані на сайті фонду. А в нашому телеграмі ще багато корисних інструкцій.

Перший – за допомогою «реєстраційного коду». Його отримують в територіальних органах ПФУ, написавши відповідну заяву. Чекати не доведеться, код видають відразу. Його потім потрібно ввести на порталі ПФУ лише в перший раз, перейшовши з головної сторінки за посиланням «Реєстрація» у правому верхньому куті. Після цього переглядати дані про себе можна коли завгодно. Незручність у тому, що потрібно шукати своє відділення ПФУ і їхати туди.

Другий спосіб комфортніший – за допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП). Тут все необхідне робиться, не виходячи з дому. Отримати цифровий підпис можна в одному з Акредитованих центрів отримання ключів. Але найпростіше – через Приват24. Для цього в інтернет-банку заходимо в меню «всі послуги»/«Бізнес» і вибираємо пункт «Електронний цифровий підпис»/«Завантажити сертифікат».

ЕЦП стане в нагоді не тільки для цього. Він знадобитися при реєстрації і на інших державних онлайн-сервісах, які вимагають надійної ідентифікації користувачів. З її допомогою, наприклад, можна замовити закордонний паспорт, довідки та виписки на порталах Мін'юсту, ДФС та інших держреєстрах.

Завантаживши ЕПЦ, заходимо на портал ПФУ і натискаємо на «Вхід». З чотирьох вкладок вибираємо ліву – «За ЕПЦ».

Після входу в особистий кабінет потрапляємо на головну сторінку. По центру будуть вказані ваші реквізити: ПІБ, дата народження, податковий номер і номер соціального страхування. Є місце для фото, яке можна завантажити в свій профіль.

У  правій частині екрана вказано інформацію про статус застрахованої особи. У лівій є меню, де можна переглянути свій страховий стаж, відомості про зарплату та іншу інформацію. Там же можна оформити електронний запит до ПФУ або скачати/заповнити будь-який бланк.

Розмір пенсії безпосередньо залежить від страхового стажу та розміру заробітної плати. Тому ці два розділи нас цікавлять передусім. Вони містять інформацію про суму заробітної плати по роках і періоди, які увійшли до страхового стажу.

Ось так відображаються дані у вкладці «Страховий стаж»:

А так дані про заробітну плату:

Але найдетальнішою довідкою про застраховану особу є «форма ОК5». У ній є дані про нарахування пенсії, страховий стаж, сплату страхових внесків, які враховуються при призначенні пенсії і лікарняних. Саме по ній можна детально проаналізувати свій страховий стаж і заробітну плату. Знайти її можна в меню «Страховий стаж», натиснувши на вкладку «Відомості, что враховуються для визначення пенсії в розрізі підприємств».

Якщо ж потрібна довідка з мокрими печатками, то її можна отримати і в територіальному органі ПФУ, звернувшись туди з відповідною заявою. Я подала її на початку робочого дня і до обіду довідка була готова.

Як докупити страховий стаж і скільки він коштує

Від накопиченого за роки роботи страхового стажу залежить, у скільки років людина може вийти на пенсію. Визначається він за таким принципом:

Якщо трудового стажу не вистачає, його завжди можна купити. І тут є два шляхи.

Перший – купити весь відсутній стаж відразу. Тоді він відразу ж буде врахований при розрахунку пенсії.

Доплата розраховується за формулою:

Д = С*К*М, де

Д – доплата за стаж, якого не вистачає
С – страховий внесок з мінімальної зарплати зі ставкою ЄСВ – 22%
К – коефіцієнт вартості компенсації, який застосовується при одноразовій оплаті
М – кількість місяців стажу, яких не вистачає для пенсії

Величина коефіцієнта «К» залежить від кількості років стажу, що докуповується:

Другий – купити стаж «в розстрочку». Для цього потрібно звернутися до фіскальної служби за місцем проживання та укласти відповідний договір. Документ підписується на термін не менше року (максимальний термін не обмежений) з щомісячними платежами, розмір яких не може бути меншим від мінімального страхового внеску.

У цьому випадку застосовується така формула:

Д = С*М

Як видно, при оплаті в розстрочку в ній немає «коефіцієнта вартості компенсації», що значно здешевлює покупку. Однак враховуватися куплений стаж буде тільки після його повної оплати.

Для наочності, порахуємо і порівняємо вартість купівлі 1,2 і 3 років трудового стажу обома способами.

Мінімальна зарплата в 2019 році становить 4173 гривні. Значить, мінімальний страховий внесок при ставці ЄСВ 22% дорівнює 918,06 гривень.

Окупність таких вкладень ми рахували, поділивши суму доплати на розмір середньої пенсії, яка станом на 01.07.2019 р. становить 3006 гривень.

Висновок

Про пенсії, якщо ви хочете її отримувати, краще подумати вже зараз. І без перевірки страхового стажу тут не обійтися. Тим більше що зробити це нескладно. Заздалегідь зрозумівши, що для виходу на «заслужений відпочинок» вам не вистачає кількох років стажу, у вас буде час для того, щоб докупити його в розстрочку і заощадити до половини його вартості.