0 800 307 555
0 800 307 555

Ethereum: чого чекати від «криптовалюти №2»

І чи варто вкладатися в «ефір»

«Криптовалюту №2 у світі» – Ethereum (Ефіріум) було створено у 2015 році. Її творцями стали вісім людей: канадо-російський програміст Віталій Бутерін (більш відомий як Віталік Бутерін); тренер з покеру Міхай Алісі (Mihai Alisie); канадський підприємець Ентоні Ді Іоріо (Anthony Di Iorio); програміст Джеффрі Вілке (Jeffrey Wilcke); математик Чарльз Хоскінсон (Charles Hoskinson); Амір Четріт (Amir Chetrit); генеральний директор SyNerG Music Джозеф Любін (Joseph Lubin); вчений-комп'ютерник Гевін Вуд (Gavin Wood).
Зміст

Але «батьком-засновником» Ethereum все ж таки вважають саме Віталіка Бутерина, якому в 2015 році виповнився лише 21 рік.

Спочатку у творців Ethereum було багато суперечок про те, чи розробляти блокчейн як комерційна компанія, чи як некомерційна організація.

Папери для реєстрації компанії вже були підготовлені, але так і не підписані. Через незгоду з цим рішенням з команди пішов Хоскінсон та заснував проєкт Cardano (ADA). Поступово з команди Ethereum пішли усі співзасновники, окрім Бутеріна.

Ми часто пишемо про криптовалюти в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.

«Хвороба зростання»

Торги новою монетою на одній із найвідоміших криптовалютних бірж Bitfinex стартували 9 березня 2016 року. Спочатку за 1 ETH просили 10,3 дол.

Для порівняння: криптовалюта №1 Bitcoin у цей день коштувала 411-415 дол., тобто в 40 разів дорожче за «ефір» (як звикли називати Ethereum завсідники крипторинку. – Ред.).

Менш ніж за 2 роки, 13 січня 2018 року, Ethereum зріс у ціні до 1 424 дол. – став у 142 рази дорожчим. Напередодні, у грудні 2017 року, за 1 Bitcoin просили майже 19 900 дол., тобто Bitcoin за цей час зріс «лише» в 48,5 разу.

Коли на криптовалютному ринку почалася «зима» і всі монети почали швидко дешевшати, Ethereum подешевшав до 83,2 дол. або в 17 разів. Той же Bitcoin подешевшав лише у 6 разів.

 

У 2021 році, на хвилі чергового зростання ціни на криптовалюти, Ethereum подорожчав до 4 865 дол., а Bitcoin – до 69 тис. дол. Цього разу Bitcoin був дорожчим вже не в 40, а лише в 14 разів.

Так Ethereum вкотре продемонстрував свою привабливість для інвесторів.

Наразі, згідно з даними сайту coinmarketcap.com, Ethereum посідає друге місце в списку криптовалют. Його ринкова капіталізація станом на 24 травня становить понад 239 млрд доларів США, поступаючись за цим показником лише Bitcoin.

Де використовують Ethereum

Спочатку Ethereum був розроблений як платформа для створення децентралізованих онлайн-сервісів на блокчейні (децентралізованих додатків), що працюють на базі розумних контрактів. Платформа була реалізована як єдина децентралізована віртуальна машина.

На базі блокчейну Ethereum побудована і працює більша частина DeFi-протоколів.

DeFi – це незалежна фінансова екосистема, відкрита всім користувачів, у якій учасники взаємодіють один з одним безпосередньо, без посередників – банків, кредитних організацій та інших.

DeFi-протоколи вважаються одними з найнадійніших і найбезпечніших, тому що вони працюють на базі технологій блокчейн і смарт-контракт.

Смарт-контракт – це комп'ютерний алгоритм, який точно виконує задану угоду між двома сторонами угоди.

Смарт-контракти виконують у блокчейні закладені умови угоди та здійснюють фінансовий оборот усередині заданого майданчика. Цей процес повністю автоматизований і дає учасникам контракту гарантію, що записана в коді інформація захищена, зашифрована, і її не можуть використовувати треті особи у своїх цілях.

Через свою надійність і практичність DeFi швидко стали популярними і зараз продовжують користуватися високим попитом.

У листопаді 2021 року розмір ринку децентралізованих фінансів досяг 274 млрд дол.

Втім, за заявою Бутеріна, він сподівається на використання Ethereum у соціальних цілях.

Віталік вважає, що потенціал його витвору набагато ширший, ніж використання в проєктах DeFi і для випуску колекційних токенів (NFT).

До речі, придбати Ethereum можна через застосунок Multi Invest. Його розробила компанія Treeum – друзі сайту Finance.ua. Застосунок доступний для скачування на пристрої з операційною системою Android та iOS. А ще ви можете підписатися на офіційний канал Multi Invest в телеграмі.

Що таке NFT та їх перспективи

NFT (non-fungible token – невзаємозамінний токен) – вид криптографічних токенів, кожен екземпляр яких є унікальним (специфічним) і не може бути обміняний або заміщений іншим аналогічним токеном.

Невзаємозамінний токен є криптографічним сертифікатом цифрового об'єкта з можливістю передавати сертифікат через механізм, що застосовується в криптовалютах. Сам собою токен не є підтвердженням права на володіння цифровим активом у контексті законодавства про авторське право. NFT не перешкоджає копіюванню об'єкта, він лише закріплює за власником «цифрову фішку", створену на основі одного з екземплярів цифрового артефакту.

Також немає перешкод для формування декількох різних токенів для одного й того самого файлу. Але якщо учасники погоджуються, що NFT може формувати тільки реальний власник і подальша передача NFT відбувається тільки у зв'язку з передачею відповідних прав на вихідний цифровий об'єкт, тоді NFT може виконати роль маркера, що вказує на поточного власника об'єкта.

Перші смарт-контракти NFT на блокчейні Ethereum було створено у 2017 році.

У 2021 році вперше у світі матеріальний витвір мистецтва (картину Бенксі Morons) перетворено на цифровий актив – створено невзаємозамінний токен, а оригінальний матеріальний екземпляр твору було спалено.

Цього року почався справжній бум на NFT, а вони стали різко зростати в ціні. Продажі NFT, від мультяшних мавп до відеокліпів, досягли в 2021 майже 25 млрд дол., оскільки популярність криптоактиву різко зросла.

Ціни на деякі NFT, що являють собою цифровий об'єкт, такий як зображення, відео або навіть земля у віртуальних світах, торік зростали дуже швидко. При цьому жодні фізичні об'єкти не переходили з рук до рук.
Ставитися до цього можна по-різному, але вже очевидно одне: світ отримав нову іграшку, нову «піраміду» – і все це завдяки Ethereum та створеному на його основі блокчейну.

***

Підбиваючи короткі підсумки, криптовалюта, створена геніальним Віталіком Бутеріним, має майбутнє. І на відміну від багатьох монет на криптовалютному ринку, які, подібно до падаючих зірок на небосхилі, спалахнули – і відразу згасли, Ethereum ще довго продовжить існувати і приносити користь.

Існує припущення, що в майбутньому Ethereum обжене Bitcoin і коштуватиме навіть дорожче. Чи це так, покаже час.