0 800 307 555
0 800 307 555

Криптовалюти та податки: як це влаштовано у світі та чого варто повчитися Україні

Віртуальні активи

Україна входить в топ-10 країн по використанню та поширенню криптовалюти. За часткою володіння віртуальними активами посідає перше місце у світі – близько 13% населення нашої країни володіє криптовалютою, якщо говорити в цифрах, то понад 5 мільйонів українців мають у власності цифрову валюту.
Зміст

В Україні вже багато чого можна придбати за криптовалюту (їжа, зоотовари, квіти, подарунки, паливо, електроніка, туристичні послуги, страхові поліси, хмарні послуги, нерухомість тощо). Тож питання оподаткування та введення криптовалюти в правове поле стоїть дуже гостро особливо в умовах війни коли нові джерела наповнення бюджету є критично важливими, а нерегульоване використання наражає на ризики населення та державу.

Більше інформації про криптовалюти – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.

Як платити податки на доходи від продажу криптовалюти в Україні зараз?

Зараз доходи від операцій з криптовалютами оподатковуються за загальними правилами. Фізичні особи повинні вказувати цей дохід у річній декларації використовуючи ціну продажу і сплатити податки в розмірі 18% плюс 1,5% військового збору. Комісії за торгові операції враховувати не можна.

Юридичним особам, що працюють на загальній системі оподаткування необхідно платити 20% включаючи ПДВ.

Платники єдиного податку повинні сплатити 5% від доходу з продажу криптовалюти.

Здається, вони у найвигіднішому положенні, проте відсутній відповідний КВЕД, що дозволяє торгівлю криптовалютою, а здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку породжує зобов’язання переходу на загальну систему оподаткування (20%).

Чого чекати в майбутньому?

В питанні оподаткування та регулювання віртуальних активів Україна не стоїть на місці. Ще в червні 2020 року був зареєстрований проєкт Закону України «Про віртуальні активи» який був прийнятий Верховною Радою та підписаний Володимиром Зеленським 15 березня 2022 року.

Тридцять дев’ять сторінок цього закону регулюють правовідносини, що виникають у зв’язку з оборотом віртуальних активів в Україні, визначають права та обов’язки учасників ринку віртуальних активів, засади державної політики у сфері обороту віртуальних активів.

Цей закон дає чітке визначення наступних термінів і відповідає на питання «Що таке?»:

  • віртуальний актив;
  • гаманець віртуального активу;
  • забезпечений та незабезпечений віртуальний актив;
  • ключ віртуального активу;
  • постачальник послуг;
  • ринок віртуальних активів;
  • публічна пропозиція;
  • система забезпечення обороту віртуальних активів;
  • учасники ринку віртуальних активів.

І основне, на мою думку, цей закон визначає правовий статус віртуальних активів:

  • віртуальні активи не є засобом платежу на території України та не можуть бути предметом обміну на майно (товари), роботи (послуги).

Тобто, згідно з законом «Про віртуальні активи», купити щось в Україні за криптовалюту, не порушуючи закону, неможливо.

А як же тоді перелік товарів та послуг які можна купити в Україні за криптовалюту, який я зазначив на початку статті? Про це розповім трохи згодом.

Державне регулювання ринку віртуальних активів, згідно з цим законом, здійснюється державою в особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та Національного банку України.

НБУ здійснює регулювання забезпечених віртуальних активів, НКЦПФР – незабезпечених віртуальних активів.

Можливо я, щось важливе пропустив у даному Законі? Пишіть у коментарях до статті, радий буду подискутувати та почути ваше бачення майбутнього криптовалюти в Україні!

На жаль цей закон не вступив у дію, це станеться тільки тоді, коли набуде чинності закон про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування операцій з віртуальними активами (Законопроєкт №7150).

І тут починається найцікавіше, оскільки ці зміни мають потенціал стрімкого розвитку криптовалютної галузі в Україні.

Ось, що вони передбачають:

  1. юридичні особи на загальній системі оподаткування повинні сплачувати 5% від доходу з операцій продажу криптовалюти незалежно від того, прибуток отримано безпосередньо від операцій з віртуальними активами чи від посередницької діяльності. Від'ємні значення переноситимуться в наступні звітні періоди та дозволять зменшити податкове навантаження в майбутньому.
  2. фізичні особи повинні будуть сплачувати 5% від доходу (податок на доходи фізичних осіб) та 1,5% військового збору. Відображати результати роботи з віртуальними активами необхідно в річній декларації. Якщо результат торгових операцій буде від’ємним, він переноситиметься на наступний рік. Обмін однієї криптовалюти на іншу не враховується.
  3. ФОП на загальній системі оподаткування буде сплачувати податки від доходів з обороту та продажу віртуальних активів як звичайна фізична особа. Якщо ФОП є платником єдиного податку, йому необхідно буде лишень отримати дозвіл на здійснення діяльності пов’язаної з оборотом криптовалюти на спрощеній системі оподаткування. Прибуток від продажу криптовалюти доведеться відображати в декларації без врахування комісій на їх придбання та сплатою податку за ставкою 5%.

Купівля товарів та послуг за криптовалюту в Україні

Як я вже зазначив вище, криптовалюта не є законним платіжним засобом в нашій країні (станом на 09.12.2022. – Ред.), проте багато продавців пропонують нам свої товари та послуги за криптовалюту. Як вони це роблять, не порушуючи закону? Все дуже просто – після того, як ви оплатили товар чи послугу криптовалютою, вона автоматично конвертується в фіатні гроші.

Я нещодавно вирішив придбати подарунок за криптовалюту в одній із відомих мереж електроніки та побутової техніки. Експеримент був вдалий! В цілому алгоритм дій практично не відрізняється від уже звичних покупок за допомогою кредитних карток:

  • перейшов на сайт, обрав подарунок, оплатив замовлення за допомогою Binance Pay.

Робота з Binance Pay також дуже проста й інтуїтивно зрозуміла:

1. Відкриваємо додаток у смартфоні

2. Відкриваємо Binance Pay

3. Скануємо QR код на сайті

4. Підтверджуємо оплату

У мене лише на останньому етапі виникла затримка, оскільки була двофакторна аутентифікація і потрібно було дочекатися смс та листа на електронну пошту з кодом підтвердження. Але цей етап можна спростити встановивши пін-код.

Що я заплатив за фактом? Вартість гарнітури на сайті 1299 грн. З мого спотового гаманця система стягнула 29,91 BUSD та 0,0082 BNB, вони конвертовані в 32,3295 USDT. На той момент курс долара був у межах 39,90 (купівля)/40,45 (продаж). Я отримав курс 40,18 грн за долар, на 0,7% кращий ніж той, що був у банках.

Якщо ви купите в Україні товари безпосередньо за криптовалюту, то це призведе до збільшення розміру податків.

Податкова служба буде трактувати вашу покупку як дохід від продажу віртуального активу в негрошовій формі.

Тоді ціну товару помножать на коефіцієнт 1,21951 і оподаткують за ставкою 18%. Військовий збір в розмірі 1,5% оплачується від вартості без коефіцієнта.

Проблематика обігу та оподаткування криптовалюти

Напевно ви неодноразово зустрічали новини, що SEC (комісія з цінних паперів і бірж США. – Ред.) обвинувачує той чи інший криптопроєкт у порушенні закону про цінні папери. Чому так відбувається? Криптовалюти мають як ознаки товару (грошей) так і ознаки цінних паперів.

За криптовалюту можна придбати товари та послуги і водночас, купуючи криптовалюти, ми володіємо часткою проєкту.

Наразі чіткого розмежування немає, як і немає правил згідно з якими можна було б віднести певну криптовалюту до товару або цінного паперу.

Єдність є тільки в одному питанні – більшість країн визнають біткоїн товаром, тобто його можна використовувати як засіб платежу. Всі інші криптовалюти фактично знаходяться в сірій зоні.

Як це влаштовано в країнах, де користуються криптою найбільше

Згідно з глобальним рейтингом прийняття криптовалют від аналітичної компанії Chainalysis Україна, в трійці лідерів, випередивши США та Індію. Замикає топ-10 Китай.

Якщо говорити в абсолютних цифрах, то найбільше власників криптовалюти в Індії (понад 100 млн). Далі йдуть Сполучені Штати Америки (близько 28 млн), росія (18 млн), Нігерія (13 млн), Бразилія (10 млн), Пакистан (9 млн), Індонезія (7 млн), В’єтнам (6 млн), Україна (5,6 млн), Кенія (4,6 млн), Філіппіни (4,4 млн), ПАР (4,2 млн)…

В США операції з віртуальними активами оподатковуються податком на доходи фізичних осіб або податком на приріст капіталу.

Розмір податку залежить від розміру інвестиційного доходу – коливається в діапазоні від 0% до 20%.

Щодо регулювання, то ситуація невизначена. Поки що не має чіткого розмежування, за що відповідає CFTC, а що в юрисдикції SEC.

Криптовалюту дозволено використовувати як засіб обміну та накопичення. Штати визнають криптовалюту цінним папером в цифровій формі. Але і тут є вийнятки, коли біткоїн трактують як товар.

Найбільш сприятливі умови для купівлі товарів та послуг за криптовалюту в Німеччині. Покупки звільнені від оподаткування, а криптовалюта визнана легальним засобом платежу.

Окрім Німеччини, легальним засобом платежу криптовалюту визнають в Японії та Швеції. Проте в Японії криптовалютні компанії повинні сплачувати високі податки – 30% від прибутку включаючи нереалізовані доходи.

У наших хороших сусідів, Польщі, дозволено майнити та продавати криптовалюту, а всі постачальники цифрових активів зобов’язані пройти державну реєстрацію.

Інший наш сусід – Румунія, не визнає криптовалюти легальним засобом платежу.

У Франції криптовалюти визнано витратними активами (рухоме майно). Інвестиції у віртуальні активи оподатковуються на рівні з інтелектуальною власністю, проте правовий статус не визначено.

Італія не визнає криптовалюти легальним засобом платежу, але операції з ними не заборонені. В запропонованому бюджеті країни на 2023 рік передбачено збільшення податку на приріст капіталу віртуальних активів до 26%, при умові, що дохід перевищує 2000 євро.

Досі податкові органи Італії розглядали цифрові монети та токени як іноземну валюту, що передбачало нижче оподаткування. Законопроєкт, запропонований урядом прем'єр-міністра, також дає можливість платникам податків декларувати вартість віртуальних активів станом на 1 січня 2023 року, сплачуючи податок 14%. Мета полягає в тому, щоб спонукати італійців декларувати свої цифрові активи у своїх податкових деклараціях.

Великобританія аналогічно Італії не визнає криптовалюти легальним платіжним засобом, криптовалютні біржі та обмінники підлягають державній реєстрації, а операції з віртуальними активами оподатковуються нарівні з іноземними валютами.

Португалія є однією з найбільш дружніх до криптовалют країн Європи.

Наразі доходи від криптовалюти в цій країні не оподатковуються, але скоро все зміниться.

Відповідно до плану, нещодавно поданого до парламенту, в бюджеті країни на 2023 рік передбачається оподаткування доходів з продажу криптовалюти яка зберігаються менше одного року за ставкою 28%. Криптоактиви, які зберігаються понад 365 днів, як і раніше звільняються від податків.

Також буде запроваджено податок у розмірі 10% на безкоштовні перекази криптовалют і ставку 4% на комісійні, які стягують брокери за операції з криптовалютою.

Португалія заявила, що нові правила відповідають криптовалютному законодавству в інших європейських країнах, включаючи Німеччину, де інвестори не платять податки, якщо вони тримають криптовалюти понад рік.

Мекка для криптоентузіастів – Сальвадор. В цій країні біткоїн визнано законним платіжним засобом нарівні з сальвадорським колоном. Зараз їхні законотворці розглядають проєкт закону з регуляції віртуальних активів, що має охопити весь ринок криптовалют. Він забезпечить нормативно-правову базу для компаній, що пропонують віртуальні активи в Сальвадорі. Окремо сформують національну комісію, яка буде реєструвати криптокомпанії та контролювати їхню діяльність.

Які висновки варто зробити Україні?

Основне, що зараз необхідно зробити Україні, це запустити в дію вже напрацьовані закони та норми. Як бачимо, в порівнянні з іншими країнами наші законотворці пропонують конкурентні та лояльні умови для роботи з криптовалютами.

Наявність правового поля та низьких ставок оподаткування заохотять компанії та інвесторів вести бізнес на теренах нашої країни, а це своєю чергою додаткові робочі місця та потенційно значуще джерело наповнення бюджету.

Оскільки галузь тільки формується, не можна гаяти часу, щоб захопити якомога більшу частку ринку криптовалют.

Внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування операцій з віртуальними активами повинно було запрацювати з 1 жовтня 2022 року, а разом з ними й Закон «Про віртуальні активи», проте станом на момент написання цієї статті цього поки не зроблено.