Як працюють кредитні канікули

І чому вони не звільняють від виплат за кредитом

Минуло 2 місяці з початку російського військового вторгнення до України. Економіка країни та бізнес пристосовуються до нових реалій. НБУ прогнозує, що ВВП 2022 року може скоротитися на третину. 30% підприємств зупинилися. Багато хто з тих, що працюють, скорочують штати й урізають зарплати. Людям стало важче обслуговувати кредити. Саме для таких випадків придумані кредитні канікули, які значно полегшують фінансове навантаження на позичальника. Ми розповімо, як вони працюють і чому вам, найімовірніше, доведеться щомісяця платити за кредитом навіть у тому разі, якщо банк їх надасть.
Зміст

Що таке кредитні канікули

Кредитні канікули – це відстрочка платежів за кредитом, що надається позичальнику, зі збереженням зобов'язань щодо їх погашення. Вони тимчасового позбавляють його виплат, але не всіх і точно вже не назавжди. Декотрі клієнти помилково вважають, що під час канікул їм взагалі не доведеться обслуговувати свою позику. Через що в мережі нерідко з'являються гнівні пости на адресу «жадібних банкірів», коли позичальники дізнаються, що їм все ж таки потрібно було внести певний платіж.

Щоб не допустити прострочення і не зіпсувати свою кредитну історію, потрібно знати, на яких умовах банк надає вам кредитні канікули. Оскільки повна відсутність платежів – лише один із варіантів, до якого банкіри вдаються вкрай рідко. І зовсім не тому, що «жадібні».

Кредитні канікули можуть бути:

  • відстроченням погашення тіла кредиту, водночас відсотки потрібно сплачувати;
  • відстроченням зі сплати відсотків, водночас тіло кредиту потрібно погашати;
  • відстроченням зі сплати частини тіла кредиту або частини відсотків;
  • відстроченням зі сплати всього щомісячного платежу повністю.

Останній варіант, який, очевидно, є найвигіднішим для клієнта, найбільш витратний для банку, тому вмовити застосувати саме його дуже складне завдання. Чому так, наочно пояснив на своїй сторінці у Facebook співзасновник monobank Олег Гороховський.

Банк – комерційна організація, яка заробляє, беручи гроші під відсоток у вигляді депозитів у одних клієнтів, і видаючи їх під ще більший відсоток у вигляді кредитів іншим. Якщо боржники перестануть платити за кредитами, то з вкладниками банку доведеться розраховуватися власним коштом. Коли таке явище стане масовим, його бізнес просто розвалиться. Тому рішення надавати кредитні канікули чи ні і на яких умовах банк приймає на власний розсуд. Згідно з роз'ясненням Нацбанку, це є «добровільною домовленістю між банком і клієнтом».

Загалом банкіри сьогодні досить лояльно ставляться до позичальників, розуміючи, що для тих настали не найкращі часи. НБУ дозволив своїм підопічним не враховувати невиплати за кредитами як прострочення протягом дії воєнного стану та протягом 30 днів після нього, а банки своєю чергою клієнтів за це не штрафують і не псують їм кредитну історію. Але продовжувати вимагати оплату за послуги у вигляді нарахованих відсотків вони мають повне право.

До речі, monobank був одним із тих, хто зі свого боку пішов назустріч клієнтам, удвічі знизивши з початку квітня ставку за всіма своїми кредитними продуктами: з 3,1% до 1,6% на місяць. Зміни стосуються чорних та елітних карток, раніше оформлених розстрочок і кредитів готівкою.

Хто може розраховувати на кредитні канікули

На надання кредитних канікул може розраховувати будь-який клієнт, який справно сплачував кредит, але зіштовхнувся з тимчасовими фінансовими труднощами.

Як оформити кредитні канікули

Щоб оформити кредитні канікули, доведеться переконати банк у тому, що вони вам справді потрібні. Але їхати до відділення для цього не обов'язково. Можна звернутися до служби підтримки по телефону, електронній пошті або в одному з месенджерів.

Потрібно повідомити свої ім'я та прізвище, ІПН, фінансовий номер телефону. Електронна заявка або запис телефонної розмови з контакт-центром вважатимуться згодою позичальника на надання канікул. Після цього банк у разі позитивного рішення може повідомити клієнта про надання канікул по смс або в одному з месенджерів на телефоні. У повідомленні буде зазначено суму платежу під час канікул і після них.

Для фізичних осіб жодних додаткових документів не знадобиться. У юридичних осіб і ФОП можуть додатково запросити виписки з поточних рахунків, звітність чи інші папери, які підтвердять падіння доходів чи зупинку бізнесу.

Висновок

Оформити кредитні канікули не завжди просто, а якщо й вдалося, то це не привід розслаблятися. Повернути гроші банку так чи інакше доведеться, тільки пізніше. Недоотриману суму він поступово розподілить на виплати, що залишилися, або продовжить термін кредитування. Але головне те, що при кредитних канікулах несплата за кредитом не вважається простроченням і не зіпсує вашу кредитну історію.